Инаугурација председника је свечана процедура преузимања дужности шефа државе. Реч „инаугурација“ потиче од латинског inaugure – „посвећујем“.
Процедура инаугурације председника Русије, према Закону о избору председника Руске Федерације, спроводи се након шест година од дана ступања на дужност претходника. Ако су за овај дан заказани поновљени избори, као и у случају ванредних избора, изабрани председник ступа на дужност тридесетог дана од дана званичног објављивања резултата на председничким изборима од стране Централне изборне комисије Русије.
Инаугурација председника Русије од 2000. године се одржава 7. маја. Ове године такође ће се одржати 7. маја. Руски ТВ канали ће преносити церемонију уживо.
Сама свечана церемонија није прописана законом о избору шефа државе. Устав Руске Федерације само наводи да, по ступању на дужност, председник Руске Федерације полаже заклетву у свечаној атмосфери у присуству чланова Савета Федерације, посланика Државне Думе и судија Уставног суда Руске Федерације.
Сценарио инаугурације је првобитно развијен за инаугурацију првог председника Русије Бориса Јељцина. Од тада није било никаквих значајнијих промена. Једина направљена промена није се односила на саму процедуру, већ на место на којој се одржава. Када је Борис Јељцин ступао на дужност, церемонија је одржана у Конгресној палати Кремља. Почев од 2000. године одржава се у свечаним салама Велике кремаљске палате: Андрејевској, Александровској и Георгијевској. Од тада се користи исти сценарио церемоније, али се у њега могу додавати одређене измене. Тиме се бави председничка Служба за протокол.
Списак званица такође утврђује Служба за протокол. Церемонији обавезно присуствују чланови владе, посланици Државне думе и Савета Федерације, руководиоци председничке администрације, судије Уставног суда, представници дипломатског кора и тако даље.
Званице и учесници, према протоколу, морају да носе свечана одела.
Архивска фотографија: Председник Руске Федерације Владимир Путин полаже заклетву. Поред њега, први председник Русије Борис Јељцин
© Sputnik / Vladimir Rodionov
Приликом инаугурације новоизабраног шефа државе користе се симболи председничке власти – знак председника и његова стандарта (барјак), као и посебан примерак устава, који се обично чува у председничкој библиотеци и на коме председник полаже заклетву.
Отприлике у 11.15 затвара се пролаз у Кремљ за све позване на церемонију. Гости испуњавају три сале Велике кремаљске палате.
Церемонија траје око сат времена. Сама инаугурација почиње у подне. Кроз Георгијевску и Александровску у Андрејевску салу барјактари носе државну заставу Русију и барјак председника. Затим се уноси Устав и знак председника Русије који се постављају на говорницу где ће шеф државе положити заклетву. Председнички оркестар изводи свечани марш.
На говорницу се пењу председник Уставног суда и председници оба дома парламента.
Нешто пре поднева, новоизабрани председник Русије стиже у Велику кремаљску палату. На степеништу палате прима рапорт од команданта Кремља. Затим кроз главни улаз улази у Велику кремаљску палату, пење се главним степеништем, пролази кроз предворје, пролази поред гостију и гардиста Председничког пука у Георгијевској и Александровској сали. Председнички оркестар изводи композицију „Наш председник“, написану специјално за инаугурацију. Тачно у 12 часова новоизабрани председник улази у Андрејевску салу и пење се на подијум.
Председник Уставног суда тражи од изабраног председника Русије да положи заклетву.
Текст председничке заклетве одређен је Уставом Руске Федерације (члан 82):
„Заклињем се да ћу, приликом вршења овлашћења председника Руске Федерације, поштовати и штитити права и слободе човека и грађанина, поштовати и бранити Устав Руске Федерације, штитити суверенитет и независност, безбедност и интегритет државе и верно служити народу“.
Новоизабрани председник, стављајући десну руку на Устав Руске Федерације, изговара текст заклетве. Председник Уставног суда након тога објављује да је новоизабрани председник ступио на дужност.
У сали почиње да се изводи химна, а изнад куполе председничке резиденције у Кремљу уздиже се барјак шефа државе.
Након полагања заклетве народу Русије, шеф државе се обавезно кратко обраћа грађанима земље. На крају говора председника изводи се патриотско дело Михаила Глинке „Живео!“
Са обале Кремља испаљује се почасна паљба од 30 плотуна. То је максималан број плотуна у хијерархији војних почасти, пошто је шеф државе врховни командант руских оружаних снага.
По завршетку церемоније инаугурације, председник се спушта црвеним степеништем до Саборног трга Кремља, где се одржава парада Председничког пука.
Поводом председничке инаугурације, патријарх московски и целе Русије служи молебан у Благовештенском саборном храму Кремља. По традицији, председник присуствује служби.