НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

На Марсу се догађа појава као и на Сунцу, научници још немају одговор како то утиче на Земљу

Чини се да Марс, као и Сунце, избацује плазму из своје атмосфере, што је помало неочекивано с обзиром на то да Црвена планета нема глобално магнетно поље. Наиме, када магнетна поља у јонизованом гасу (плазми) око звезде нагло промене правац или се пресеку на пола, долази до великог налета енергије, односно до короналног избацивања масе.
Sputnik
Астрономи су приметили сличан феномен у горњој атмосфери Марса испуњеној плазмом, иако планета има само „џепове“ магнетног поља, а не глобално магнетно поље попут Сунца. Али масовна избацивања до недавно нису забележена на Црвеној планети.
Физичар Лоу Чуанг Ли са Института за науке о Земљи на Тајвану и његове колеге, анализирајући податке са НАСА сателита Mars Atmosphere and Volatile Evolution (МАВЕН), приметили су три експлозивна избацивања масе из јоносфере Марса која су се догодила 2014, 2016. и 2019, пренео је „Њу сајентист“.
Овај феномен се не може лако уочити на Марсу, за разлику од избацивања масе са Сунца, која су довољно густа да рефлектују сунчеву светлост и могу се видети са Земље. Стога су научници тражили области у јоносфери у којима очигледно нема плазме.
Ли и његове колеге сматрају да су избацивања на Марсу проузрокована интеракцијама између његовог назубљеног магнетног поља и соларног ветра. Сталан ток наелектрисаних честица изазива пуцање линија магнетног поља планете и избацивање плазме.
„Ако се ово дешава у атмосфери Марса, то би могло да значи да се слични процеси дешавају и на другим планетама које такође немају глобално магнетно поље, као што је Венера“, рекао је физичар Метју Овенс са Универзитета Рединг у Великој Британији.
Истраживање под називом In situ observation of mass ejections caused by magnetic reconnections in the ionosphere of Mars објављено је у часопису „Nature Astronomy“.
Погледајте и:
Коментар