На улазима у Србију биће омогућено пуњење водоником пошто све више камиона користи водоник. Намера државе је да се „наши ауто-путеви и саобраћајнице прилагоде времену које долази, а пре свега електричним возилима и другим возилима која користе алтернативна горива“, најавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
Весић је на отварању конгреса Удружења шпедитера Југоисточне Европе указао и да се ради на пројекту претварања постојећих 1.000 километара ауто-путева у паметне ауто-путеве, како би се омогућило коришћење напредних технологија.
„Влада Србије много улаже у развој инфраструктуре, јер ту видимо могућност генерисања бруто домаћег производа. Ради се и на припреми Закона о инфраструктури за алтернативна горива који ће бити усвојен до краја ове године“, најавио је Весић додајући да је то део обавеза из приступне агенде према Европској унији и да ће се уложити труди да се прате сви трендове када је у питању саобраћај.
Он је подсетио и да је завршен тендер који ће омогућити постављање 320 електропуњача на ауто-путевима у Србији.
Весић је истакао и да ће до краја године почети градња 230 километара брзе пруге између Београда и Ниша, да се са Европском унијом пројектује брза пруга од Брестовца према Прешеву и да је са Владом Северне Македоније договорен продужетак брзе пруге до Скопља, од 50 километара, па ће према његовим речима брзом пругом бити повезани Будимпешта, Нови Сад, Београд, Ниш и Скопље.
„Нисмо заборавили ни реконструкцију регионалних пруга, које су подједнако значајне. До сада смо реконструисали 840 километара пруга, а чека нас још око 2.000 километара“, рекао је Весић.
Истакао је да се ради и реконструкција пруге између Шапца и Зворника, што је део пруге Београд–Сарајево, као и да је завршена реконструкција пруге Београд–Бар у делу кроз Србију, пренела је „Е-капија“.
Погледајте и: