НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Јака соларна олуја погодила Земљу: Поларна светлост обасјала небо и над Србијом /видео, фото/

Необично јака соларна геомагнетна олуја, најјача за последњу 21 годину која је погодила Земљу, могла би да поремети комуникације. Услед јаке соларне олује која је проузроковала снажну ерупцију из сунчевих пега, поларна светлост аурора бореалис се синоћ могла видети и на подручју Балкана, укључујући и делове Србије.
Sputnik
Национална управа САД за океане и атмосферу издала је упозорење на јаку геомагнетну олују која је погодила Земљу у петак поподне, сатима раније него што се очекивало, наводећи да је реч о најјачој соларној олуји која је погодила Земљу од октобра 2003. године, пренео је АП.
Управа наводи да ће се ефекти геомагнетне олује осећати током викенда, а можда и следеће седмице. Упозорила је оператере електрана и свемирских летелица у орбити да предузму мере предострожности.
Аурора бореалис у Европи виђена је ноћас јужније него обично, наводи „Гардијан“ — од Ирске и Британије до Чешке и Немачке. Соларна олуја би могла да изазове појаву поларне светлости чак и на југу САД, укључујући Алабаму и северну Калифорнију.
Напомиње се да ова олуја представља опасност за високонапонске далеководе, али не и за електричне водове у домовима. Соларна олуја би могла да утиче на рад сателита у орбити што би могло да изазове поремећај услуга навигације и комуникације на Земљи.
Поларна светлост била је видљива у петак дуж Источне обале и на југу САД.
НАСА је саопштила да соларна олуја не представља озбиљну претњу за седам астронаута који се налазе на Међународној свемирској станици.
Екстремна геомагнетна олуја 2003. године довела је до нестанка струје у Шведској и оштећења трансформатора у Јужној Африци.

Аурора бореалис над Балканом

Иако је поларна светлост феномен који се повезује са севером Европе, синоћ је обасјала небо и изнад Босне и Херцеговине, као и Хрватске, преносе регионални медији, а могла се видети и у северним деловима Србије.
Грађани су забележили поларну светлост црвене боје у Бањалуци, Завидовићима, Добоју, Загребу, на подручју од Истре и Кварнера, преко Горског котара до Међимурја, Хрватског загорја и Славоније.
Када је реч о боји, уколико се посматра из подручја која су ближе половима Земље, поларна светлост је углавном жуте и зелене боје.
На мањим географским ширинама поларна светлост је чешће црвене боје, што је био случај вечерас у деловима БиХ и Хрватске.
Погледајте и:
Коментар