У марту ове године хирурзи Опште болнице у Масачусетсу извршили су трансплантацију генетски модификованог бубрега свиње Рику Слејману, 62-годишњем пацијенту који је боловао од завршне фазе болести бубрега.
Ова операција је прекретница у ксенотрансплантацији - пресађивању органа или ткива са једне врсте на другу - као потенцијалног решења за недостатак органа широм света, саопштила је тада болница.
Његова смрт није повезана са трансплантацијом, саопштила је болница у суботу.
Наша породица је дубоко погођена изненадном смрћу нашег вољеног Рика, али смо веома утешени што је инспирисао толико људи, рекла је његова породица.
Слејманова породица одала је почаст медицинском тиму који је бринуо о њему.
Њихови изузетни напори у управљању ксенотрансплантацијом дали су нам још седам недеља са Риком и успомене за то време ће остати у нашим срцима, навели су чланови породице преминулог.
Свињски бубрег је генетски модификован да би се уклонили штетни свињски гени и додали одређени људски како би се побољшала компатибилност са људима.
Научници су такође деактивирали свињске ендогене ретровирусе у свињи донору како би елиминисали сваки ризик од инфекције код људи.
Болница је саопштила да је „дубоко ожалошћена“ Слејмановом смрћу.
Немамо назнака да је то резултат недавне трансплантације, рекли су. Господин Слејман ће заувек остати светионик наде за безброј пацијената широм света и ми смо дубоко захвални на његовом поверењу и спремности да унапреди поље ксенотрансплантације, рекли су они, пренео је Гардијан.
Погледајте и: