Како је рекао посланик опозиционе Хришћанско-демократске уније Родерих Кизеветер, уз помоћ „прекограничне“ противваздушне одбране, западне земље могле би да обарају руске пројектиле изнад Украјине.
„То ће смањити оптерећење на украјинску ПВО и омогућиће јој да заштити фронт“, рекао је Кизеветер, наводећи као пример акције америчких, британских и француских војника приликом одбијања иранског напада на Израел у априлу ове године.
Ту идеју је подржало и неколико посланика из странака владајуће „семафор коалиције“. Агнешка Бругер из партије „Зелени“ сматра да би било „исправно“ да се системи ПВО распореде на границама земаља које граниче са Украјином како би се заштитили њени западни региони.
„Дугорочно гледано, не треба искључити могућност да противваздухопловну одбрану Украјине обезбеђују Пољска и Румунија“, рекао је шеф комитета Бундестага за европску политику Антон Хофрајтер.
Међутим, како је додао, у овом тренутку та идеја „није предмет расправе“, пошто је приоритет испорука технике и муниције Украјини.
Посланик Маркус Фабер из фракције „Слободних демократа“ сматра да би ваздушни простор изнад пограничних подручја Украјине „у принципу“ могао да буде заштићен системима ПВО са територије НАТО, али, по његовим речима, већ се примећује несташица лансера и ракета.
Раније је немачки стручњак за безбедност и политички саветник Нико Ланге предложио НАТО да обара руске ракете изнад Украјине, користећи противваздухпловне системе који су распоређени у Пољској или Румунији.
Погледајте још: