Студија која је проучавала животни век хиљада мачака у Великој Британији открила је значајне разлике између различитих раса. Ден О'Нил са британског Краљевског ветеринарског колеџа и његов тим спровели су студију након што су закључили да постоји недостатак опсежног истраживања о дуговечности мачака, истичући значајан јаз у поређењу са студијама на псима.
Истражујући податке о 7.936 мачака које су угиниуле између 2019. и 2021. године, британски научници су открили да је њихов просечан животни век био отприлике 11,7 година. Женке мачке имају тенденцију да надживе мужјаке, са очекиваним животним веком од 12,5 година у поређењу са 11,2 године, пренео је „Њу сајентист“.
Мачка
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Супротно популарном веровању, укрштене мачке имају тенденцију да живе дуже од већине расних мачака, са очекиваним животним веком од 11,9 година. Међу анализираним расама, бирманске и бурманске мачке имале су најдужи животни век од 14,4 године, док су бенгалске и сфинкс мачке имале најкраћи животни век од 8,5 и 6,7 година.
Занимљиво је да за разлику од паса, варијације у животном веку код мачака нису у корелацији са особинама као што је величина тела. О'Нил такође примећује релативну физичку униформност међу мачкама.
„Мачке су досадне, а разлика између мачака је обично само у дужини или боји њиховог крзна“, каже О'Нил.
Студија, која је објављена у „Journal of Feline Medicine and Surgery“, такође је произвела таблице живота, које су помогле у предвиђању преосталог животног века различитих раса мачака, како би се помогло власницима мачака да донесу валиднеодлуке о медицинским третманима.
„Ако ваша мачка има 11 или 12 година и очекује се да ће живети само још годину дана, онда вероватно не вреди радити операцију, на пример“, закључује О'Нил.
Погледајте и: