„С обзиром на неоспорну припадност Јарослава Хунке организацији коју је Нирнбершки суд признао за злочиначку – дивизији СС 'Галичина', одбијање канадских власти (да га изруче) представља најгрубље кршење непроменљивог принципа неизбежног кажњавања за међународне злочине: ратне злочине, злочине против мира и човечности, који су садржани у Повељи и пресуди Међународног војног суда у Нирнбергу“, рекао је Краснов.
Он је подсетио да је руско тужилаштво 5. децембра 2023. године упутило захтев канадском Министарству правде за изручење Гуњка, који се оптужује за убиство најмање 500 цивила, укључујући Пољаке и Јевреје, на територији Лавовске области у фебруару 1944. године.
По речима Краснова, канадске власти су одбијање изручења оправдале чињеницом да између Москве и Отаве не постоји споразум о екстрадицији. Канадско министарство правде такође тврди да руски захтев не садржи директне доказе о злочинима Гуњке.
„То апсолутно није тачно. У процедуралним документима, које смо предочили канадској страни, постоје детаљне информације о директном учешћу оптуженог у извршењу геноцида“, рекао је Краснов.
Такође је истакао да је одбијање изручења Хунке неосновано са правне тачке гледишта и цинично и неморално са становишта општих људских вредности.
„Не само да одбијају да нам га изруче, него ни сами не желе да му суде. Нису ни прстом мрднули. Тотално оправдавање нацистичких злочина на државном нивоу“, закључио је Краснов.
На седници парламента Канаде је у част посете украјинског председника Владимира Зеленског 22. септембра 2023. године, између осталих, присутан био и 98-годишњи Јарослав Хунка, кога је председавајући Доњег дома парламента уз аплауз представио као „борца за независност Украјине од Руса током Другог светског рата“. Испоставило се да је Хунка бивши припадник добровољачке дивизије „Галиција“ СС трупа, у којој су били украјински неонацисти и која не само да се борила против Црвене армије, већ је била позната и по зверствима над Јеврејима, Пољацима, Белорусима и Словацима.
Погледајте још: