„У најмању руку, свим нашим нуклеарним електранама које су у изградњи потребно је руско гориво, а самим тим и руски уранијум. Имамо огроман програм за изградњу нуклеарки у Руској Федерацији узимајући у обзир налоге председника да се до 2040. године достигне ниво од 25 одсто производње нуклеарне енергије“, рекао је Лихачов.
Он је нагласио да Москва са низом земаља, а пре свега Кином, преговара о проширењу изградње.
Поред тога, Лихачов је нагласио да су прве америчке компаније већ нашле рупе у забрани испорука уранијума из Русије и предају захтеве за организацију таквих пошиљки.
Теоретска забрана продаје руског уранијума у Сједињеним Америчким Државама неће причинити никакве економске проблеме Русији.
Претходно је амерички председник Џозеф Бајден потписао закон о забрани увоза уранијума из Русије, који су одобрили амерички конгресмени, саопштила је Бела кућа.
„Росатом“ је за Спутњик овај потез оценио као дискриминаторни и антитржишни. Овакве одлуке, које имају политички подтекст су деструктивног карактера по стабилно функционисање глобалног тржишта роба и услуга нуклеарног циклуса, истакли су у државној корпорацији.
Погледајте и: