„Русија никада није одбацила преговоре о Украјини, основа за преговарачки процес постоји – то су споразуми из Истанбула“, рекао је Путин руским новинарима.
Руски председник је подсетио на преговоре из 2022. године и нагласио да је Русија била преварена.
„Анализирамо све што се дешава у вези са Украјином, укључујући конференцију у Швајцарској. Русија мора да увиди с ким може да сарађује када је реч о Украјини и коме може да верује“, рекао је он у изјави на крају посете Кини.
Он је истакао да је сукоб у Донбасу кривица кијевских власти а оне сада покушавају да пребаце одговорност на друге.
Русији желе да наметну ултиматум по питању Украјине али од тога нема ништа, као ни од покушаја да је победе на бојном пољу, нагласио је руски председник.
Он је рекао да био изненађен покушајима да се Русији диктирају услови након одбијања парафираног документа из Истанбула.
"Одбацили су парафирани документ, хтели су да остваре премоћ на фронту, да остваре стратешки пораз , нису успели, ево наши нови услови. Јесте пали с Марса? Ми ћемо полазити од ситуције на терену, то се само по себи подразумева", додао је руски председник.
Према његовим речима, Русија је спремна да учествује у мировним преговорима о Украјини, али није позвана на конференцију у Швајцарској.
"Формуле мира засноване на жељама, а не на реалности није могуће разматрати. Нас 'не виде' на мировној конференцији, онда ником ништа ", нагласио је он.
Путин је рекао и да Кина искрено тежи решавању украјинске кризе.
О легитимности Зеленског
Путин је рекао и да на питање о легитимности Владимира Зеленског после истека његовог председничког мандата (21. маја) одговор треба да да политички и правни систем саме Украјине.
Он је додао да у Уставу Украјине постоје разне варијанте.
"За Русију је то питање од значаја јер судбоносне документе треба потписивати са легитимним властима", навео је он.
О предлогу за примирје током Олимпијских игара
Путин је прокоментарисао идеју Француске о увођењу примирја током Олимпијских игара у Украјини.
„Они сами крше принципе олимпизма, укључујући и у датом случају – у погледу Русије, не дозвољавајући нашим спортистима да наступају на Олимпијским играма са својим обележјем, са својом заставом и химном. Када смо ми у питању – крше принципе, а желе да се придржавамо правила која нам диктирају. Драги пријатељи, тако нећемо далеко стићи“, упозорио је руски лидер.
Тема тзв. олимпијског примирја била је на агенди и Путинових разговора са кинеским председником Си Ђинпингом.