"Велика и снажна борба у Њујорку траје. Разматрамо државу по државу, улажемо додатне напоре и сагледавамо шта можемо да урадимо у ових нешто више од 48 сати. Извесно је да ће бити интензивна, снажна дипломатска активност, биће озбиљна борба", рекао је Ђурић.
Он је рекао да трају логистички притисци земаља које су 20 пута јаче од Србије и да се земље суочавај уса политичким уценама.
„Притисак са којим се суочавамо, не само ми, већ и земље које се изјашњавају о овој теми је огроман. Тога треба да будемо свесни. Дакле, паралелно са нашим лобистичким напорима трају лобистички напори и притисци земаља које су 20 пута јаче, неке од њих и више од тога од Србије и земље које се изјашњавају, дакле и афричке и азијске и латиноамеричке земље се суочавају буквално у појединим сегментима и у појединим ситуацијама и са политичким уценама. Међутим, оно што могу да кажем јесте да сав кредибилитет који држава Србија има и који смо кроз деценије и кроз покрет Несврстаних и кроз економску сарадњу, али и кроз принципијелну политику по којој смо постали познати, која је постала нека врста нашег трејдмарка, да данас употребљавамо“, рекао је Ђурић.
Он је додао да се бројне земље суочавају с бројним уценама.
Ђурић је рекао да гласање у Генералној скупштини УН неће бити онако како то замишљају творци резолуције о Сребреници.
Он је подсетио да је пре само месец дана била другачија ситуација, али да нико није очекивао да ће се Србија тако јако супротставити резолуцији и да неће дозволити да, уз холокауст и геноцид у Руанди, Срби буду означени практично на посредан начин као одговорни, као морално криви пред савешћу човечанства.
"Ми смо се супротставили тој врсти неправде, супротставили смо се прављењу вештачке хијерархије међу жртвама у којој и српске и друге жртве не би биле обележене на одговарајући начин, а Србији би била залепљена етикета. Коспонзори резолуције нарочито нису очекивали и нису желели сценаријо у коме се ми овако активно супротстављамо", истакао је Ђурић.
Додао је да верује да ће то уродити одређеним плодом.
"Не бих да дижем очекивања претерано, али сасвим сигурно да ствари не пролазе и да неће проћи на начин на који су аутори ових резолуција замислили. А поновићу још једном, све државе се суочавају, које се о овоме изјашњавају, са огромним притиском неких од најразвијенијих западних земаља. И разговарати у таквим околностима није ни мало једноставно", рекао је шеф српске дипломатије.
Ипак, истакао је да је наша аргументација чврста.
"Ми се, борећи се за нашу позицију, боримо за регионалну стабилност, боримо се за добре међуљудске односе између народа у нашем региону, против подела, против свађа, али и против хијерархије међу жртвама. Да ли ћемо после овог гласања имати више пријатеља или више партнера у свету? Па сасвим сигурно да ћемо имати много више оних који нас поштују, због тога што нисмо дозволили да будемо згажени и због тога што смо подигли свој глас за заштиту наших интереса", поручио је Ђурић.
Навео је и да ће после гласања о резолуцији Србија имати много више оних који је поштују.
"Сасвим сигурно ћемо имати много више оних којих нас поштују, јер нисмо дозволили да будемо згажени, подигли смо свој глас за заштиту наших интереса. Нашу мрежу пријатељстава ми морамо да наставимо да градимо, ми смо у послу стварања мреже пријатеља и мреже оних који разумеју позицију Србије", рекао је министар одговарајући на питање новинара да ли ће Србија после овог гласања имати више пријатеља или више партнера.
Пријатељи и они који разумеју позицију Србије, додао је, не само по овој изузетно тешкој теми већ и другим темама.
Подсетимо, председник Србије Александар Вучић стигао је раније данас у Њујорк, где ће у четвртак 23. маја присуствовати седници Генералне скупштине УН на којој ће се разматрати предлог резолуције о Сребреници.
У делегацији са председником Вучићем је и министар спољних послова Марко Ђурић.