„Постоје земље које већ обучавају војнике на бојном пољу“, рекла је она.
Према речима премијера, ако руска граната погоди особље за обуку, то неће значити примену члана 5 Северноатлантског уговора, који предвиђа колективни одговор у случају оружаног напада на једну или више држава-чланица Алијансе.
„Не могу да замислим да би земље које су тамо послале људе, у случају да неко буде рањен, рекли: ово је члан пет, хајде да ударимо на Русију. То не функционише тако, не аутоматски. Такви страхови нису оправдани“, рекла је Калас, напоменувши да свака земља преузима ризике повезане са слањем особља. Међутим, по њеном мишљењу, такви кораци се не могу сматрати ескалацијом.
На питање да ли ће Естонија обучавати борце у Украјини, премијер је рекла да је „ово питање отворено“ и да се „ништа не може искључити“.
Лист „Политико“ је 16. маја објавио, позивајући се на високог званичника једне од земаља НАТО-а, да Северноатлантска алијанса за сада не планира да шаље трупе у Украјину, али би у будућности у ову земљу могли да дођу представници НАТО-а да обучавају украјинске оружане снаге.
Погледајте и