ДРУШТВО

Два лекара и две сестре оболели од малих богиња у КБЦ „Земун“, у Београду до сада 70 случајева

У Болници за гинекологију и акушерство Kлиничко-болничког центра Земун четири здравствена радника оболела су од морбила. Епидемиолог и начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље др Славица Марис изјавила је да су они оболели у периоду од 12. до 21. маја.
Sputnik
Како наводи докторка Марис, оболела су два лекара и две медицинске сестре.
"Два случаја су лабораторијски потврђена, а два су епидемиолошки повезани случајеви који су имали изражену клиничку слику", напоменула је она.
Истакла је и да је непознати вакцинални статус за сво четворо заражених.
"Одмах по добијању информације идентификовали смо све контакте и гледали да извршимо ревизију вакциналног статуса. Урађено је серолошко тестирање и показало се да последња три случаја нису имали заштитни титар антитела на морбиле", објаснила је др Марис.
Она је рекла и да су две од три заражене особе у фази инкубације примиле једну дозу вакцине, због тога што пре тога нису биле вакцинисане, као и да имају блажу клиничку слику.
"Те три особе су на кућном лечењу. Првоoболели је једно време био хоспитализован, али је и он сада на кућном лечењу", додала је.
За сада међу пацијентима у тој здравственој установи нема потврђених случајева заразе.
"Сви пацијенти су контактирани и провераван им је вакцинални статус", истакла је докторка.
Што се тиче предузетих мера, она је рекла да су елективни пријеми одложени до одјаве епидемије, а сада се у Болници за гинекологију и акушерство КБЦ „Земун“ врше само хитни пријеми.
Поред тога, уведена је обавеза ношења маске за све запослене не само у Болници за гинекологију и акушерство, већ у целом КБЦ „Земун“.
Истакла је и да је урађена ревизија вакциналног статуса за све запослене у том клиничко-болничком центру.

"Особе које немају медицинску документацију о примљеним дозама, односно о присуству заштитног титара антитела на морбиле, ти запослени ће бити вакцинисани", навела је докторка.

Како је рекла, у Београду је до сада забележено 70 случајева малих богиња.
Највише оболелих је старије од 30 година, тачније 37,1 одсто, затим следи узрасна категорија деце до пет година старости где је 31,4 одсто оболелих. У старосној групи од осамдо 19 година је 24,3 одсто забележених случајева, а од 20 до 29 година 7, 1 одсто.
Када је реч о вакцинацији, 55,7 одсто оболелих је било невакцинисано, а непознат вакцинални статус имало је 32,9 заражених морбилама.
Према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", у Србији је укупно регистровано 106 случајева морбила закључно са 26. мајом.
Поред тога, додају, морбили су потврђени и код једног детета са територије Републике Српске.
"У Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме 'Торлак' потврђена су 54 случаја, а 15 оболелих особа су контакти лабораторијски потврђених случајева. Међу оболелима је 21 дете млађе од шест година, од којих је 18 било невакцинисано, двоје је примило по једну дозу вакцине са компонентом против морбила, а једно је непознатог вакциналног статуса, 17 невакцинисаних особа узраста од 6 до 25 година, шест потпуно вакцинисаних особа узраста од 14 до 28 година, као и 25 особа старијих од 35 година непознатог вакциналног статуса", саопштили су из „Батута“.
Kомпликација у виду упале плућа била је присутна код петоро оболелих, пренео је РТС.
Погледајте и:
Коментар