Борељ је, обраћајући се у среду на крају Шумановог безбедносног и одбрамбеног форума у Бриселу, упозорио да би неке од тих криза могле да ескалирају у велику глобалну конфронтацију "у време када је свет постао мултиполаран, а мултилатерални систем који би требало да одржава мир је дубоко ослабљен".
"Ми, Европљани, суочавамо се са два брутална рата у близини наших граница и са пуно тензија које врло лако могу да измакну контроли - у Либији, у Сахелу, на Западном Балкану, на Кавказу, у Судану, на Рогу Африке, на границама (Демократске) Републике Конго, у Заливу, у Јужном кинеском мору, у Јужној Азији, (и) бандама и нарко картелима у Латинској Америци и Централној Америци", рекао је Борељ.
Он је додао да би чак и институције, које су срж система Уједињених нација, попут Међународног суда правде (ИЦЈ), могле да буду ослабљене.
"Ако се пресуде Међународног суда правде не поштују, свет ће бити у много лошијој ситуацији. И ми се следећи пут нећемо поново позивати на Међународни суд правде ако овога пута његова пресуда не буде спроведена - а није. Није", нагласио је Борељ.
Он је додао да зна да је "географија важна" и да су "ратови који су нам близу важнији од ратова који су далеко".
"Али сви они су међусобно повезани. Сваки рат, свака криза било где утиче на било које друго место у свету", поручио је Борељ и додао да су угрожена јавна добра, од цена енергената до слободе пловидбе.
Он је оценио да је Шуманов безбедносни и одбрамбени форум био неопходан и важан састанак.
"То је други корак у правцу ангажовања Европљана са остатком света, а остатка света са нама", поручио је Борељ.
У Бриселу је јуче одржан други Шуманов форум за безбедност и одбрану, на којем су се окупили политички актери, високо позиционирани доносиоци одлука, војни представници земаља чланица ЕУ и више од 60 партнерских земаља, међу којима је и Србија, као и представници међународних и регионалних организација, водец́их тинк-тенк организација и академске заједнице.
Циљ форума је био да се расветли како актуелна и потенцијална мировна, безбедносна и одбрамбена партнерства могу да одговоре на најхитније безбедносне претње и изазове и допринесу глобалном миру и безбедности, као и да подрже међународни поредак и мултилатерализам заснован на правилима.