Како наводе у саопштењу, нелегитимност ове резолуције огледа се у чињеници да Генерална скупштина Уједињених нација нема надлежности да, после одбијања ове резолуције од стране Савета безбедности УН, расправља и о њој поново одлучује, преноси РТРС.
„То указује на злу намеру њених предлагача да, супротно Повељи и досадашњем систему гласања у Генералној скупшини, мењају правила гласања којима би се њихов предлог могао задовољити обичном простом већином. Предлагачи су у целости на крајње нелегитиман начин занемарили чињеницу да амбасадор БиХ при УН није овлашћен да, сходно Уставу БиХ, износи личне ставове, него мора да заступа ставове Председништва БиХ, које по овом питању није ни консултовано, као једини надлежни орган за вођење спољње политике БиХ. Генерална скупштина УН имала је додатну обавезу да о овом посебно води рачуна, јер је Устав БиХ део међународног уговора познатијег као Дејтонски мировни споразум, који чини основу постојања и опстанка БиХ“, каже се у саопштењу.
Из АНУРС-а додају да охрабрује чињеница да више од 100 држава није гласало за ову резолуцију. За њу, како примећују, нису гласале највеће земље света: Кина, Русија, Бразил, Индија и многе друге које представљају више од две трећине човечанства, а што ће неминовно довести до постепеног престанка периода глобализације и доминације у циљу стварања новог, праведнијег и мултиполарног светског поретка.
„Забрињава и чињеница да Генерална скупштина није прихватила мишљење Посебне међународне комисије, коју чине истакнути светски научници који се баве истраживањем геноцида у свету, да у Сребреници није почињен никакав геноцид, него ратни злочин над не само бошњачким, него и над српским народом. Овакав начин предлагања и доношења одлука у Генералној скупшини УН озбиљно угрожава међународно право, међународни правни поредак и Организацију УН као најзначајнију организацију за чување међународног мира, међународног права и међународног правног поретка. Управо из тих, али и многих других разлога, Академија наука и уметности Републике Српске сматра да је наведена резолуција нелегално донесена, да је донесена супротно правилима Организације УН, да представља најозбиљнији преседан, који озбиљно доводи у питање кредибилитет Организације УН и угрожава међународни мир и међународни поредак и да она као таква не може да производи било какве правне последице“, наводи се у саопштењу.
Надлежни органи Републике Српске ову резолуцију треба јавно да одбаце, али истовремено и да изразе забринутост због све чешћег кршења међународног права и све чешћих насртаја на међународни правни поредак, закључују из Академије наука и уметности Републике Српске.
Погледајте и: