„Обратили смо се Немачкој и рекли да правда мора да надвлада. Сви су у Лењинграду током блокаде страдали подједнако, смрзавали се, умирали. То је језиви део Великог отаџбинског рата, односно Другог светског рата. Одговорили су нам да се жртвама Холокауста по закону морају и могу исплаћивати компензације, а сви остали нису жртве Холокауста. Нема потребе објашњавати колико је то било цинично“, рекао је Лавров у интервјуу у оквиру пројекта „Без застаревања“.
Руски министар је додао да је лично о томе дискутовао са председником Немачке али без резултата.
Подсетимо, портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је крајем марта да Немачка нема морално право да се другачије односи према жртвама нацистичких злочина и да говори о одговорности само према Јеврејима.
Такође је подсетила да злочини против сваке конкретне групе имају своје име у оквиру националног законодавства или традиције: за Јевреје је то „шоа“, за становнике Лењинграда то је „блокада“, призната као геноцид, као и дејства нациста, на пример, на територији Калињинградске, Ростовске, Псковске, Вороњешке и других области.
Министарство спољних послова Русије послало је 18. марта ноту Немачкој са захтевом да се опсада Лењинграда и други злочини Трећег рајха признају као чин геноцида.
Ове године 27. јануара у Санкт Петербургу је обележена 80. годишњица ослобођења Лењинграда од фашистичке блокаде, која је трајала 900 дана - од 8. септембра 1941. године до 27. јануара 1944. године. Сматра се најкрвавијом у историји човечанства.
Погледајте и: