Делегацију српских парламентараца, која је предвођена потпредседницом Скупштине и председницом Одбора за спољне послове Марином Рагуш, дочекала је чланица Групе пријатељства и чланица Одбора за дијаспору СКНК Јан Ке, која је пожелела добродошлицу и истакла да је уверена да ће ова посета омогућити даље унапређење односа наше две земље, као и да је ово прилика да се наша делегација ближе упозна са законодавним системом НР Кине.
Делегација Народне скупштине Србије у посети Кини
© Фото : Спутњику уступило Одељење за односе са јавношћу Народне скупштине Републике Србије
Јан Ке је навела да су у Кини са пажњом пратили посету кинеског председника Си Ђинпинга Србији прошлог месеца и истакла је да су били врло радосни пријемом који су доживели у Србији.
Потпредседница Рагуш је представила чланове српске делегације који ће учестовати сутра на Четвртом састанку Сталног комитета Свекинеског народног конгреса (СК СКНК), пренела је поздраве председнице Народне скупштине Ане Брнабић и рекла да је Скупштина Србије решена да унапреди односе српског парламента и СК СКНК.
Истакла да посета има велики значај, с обзиром на то да се догађа непосредно након успешне посете кинеског председника Си Ђинпинга нашој земљи, другој у осам година, као и да и верује да ће и овог пута бити успостављен успешан ниво сарадње.
Поред Јан Ке, српску делегацију је дочекала и амбасадорка Србије у Пекингу Маја Стефановић.
Делегацију поред потпредседнице Рагуш, чине и потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Снежана Пауновић, председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу др Угљеша Мрдић, као и саветник председнице Народне скупштине др Михајло Јовановић.
Свако од чланова делегације имаће своје излагање на сутрашњем састанку и говориће о темама из својих ресора.
Стални комитет Свекинеског народног конгреса (СК СКНК) је један од најважнијих органа власти у Народној Републици Кини. Он делује као стално тело Свекинеског народног конгреса (СКНК), који је највиши законодавни орган у земљи.
СК СКНК има широк спектар надлежности, укључујући доношење закона, тумачење Устава и закона, надгледање рада државних органа, као и именовање и смену високих званичника. Он такође може одлучивати о ратним и мировним питањима и одобравати међународне уговоре.
СК СКНК се састоји од председника, потпредседника, генералног секретара и других чланова. Број чланова варира, али генерално укључује представнике различитих региона и етничких група Кине и чланови се бирају из редова посланика СКНК.
Овај комитет представља важан механизам у кинеском систему власти, омогућавајући ефикасну и континуирану управу и доношење одлука у периоду између сесија СКНК. Стални комитет тренутно има 175 чланова, од чега 13 потпредседника. Председник Свекинеског народног конгреса је Џао Леђи (Зхао Леји), који је самим тим председник и Сталног комитета. Он је на овој функцији од марта 2023. године (петогодишњи мандат) и тренутно је трећи по рангу члан Сталног комитета Политбироа Комунистичке партије Кине.
Погледајте и: