„Желео бих да упозорим америчке званичнике да не направе погрешне процене које могу имати фаталне последице. Они из непознатих разлога потцењују озбиљност отпора на који могу наићи. Председник Русије је више пута говорио на ту тему“, подсетио је Рјабков.
Он је апеловао на „те званичнике, које ни за шта није брига, да издвоје мало времена и анализирају оно што је Путин рекао на прес-конференцији након састанка у Ташкенту“.
Рјабкво је истакао да је руски председник том приликом изнео „ веома важно упозорење које треба схватити максимално озбиљно“.
Одговор може бити асиметричан
Одговор Москве на нападе Оружаних снага Украјине на руске војне објекте, укључујући систем упозорења на ракетне нападе, може бити асиметричан, САД ће осетити последице, упозорио је Рјабков.
„Одговори могу бити асиметрични. Што се тиче става САД у том погледу, он је максимално неодговоран. Кијеву су дозволили све врсте злочина, све врсте таквих акција и не чине ништа да спрече опасне провокативне кораке својих штићеника. Али и они ће, САД, такође платити цену, и они ће осетити последице“, рекао је дипломата.
Он је поручио да ће Русија сузбити све украјинске претње по руске системе за упозорење на ракетни напад.
Руски дипломата је такође прокоментарисао изјаву начелника специјалног штаба за Украјину при немачком Министарству одбране генерал-мајора Кристијана Фројдинга који сматра да би Кијев могао да употреби противваздушне ракетне системе „патриот“ за обарање руске авијације изнад територије Русије.
„Знамо да западне земље иду путем ескалације. Стога ће са наше стране бити предузете све неопходне мере како би се неутралисале претње, повезане са том ескалацијом“, рекао је Грушко.
Истовремено је истакао да амерички државни секретар Ентони Блинкен неосновано оптужује Русију за наводне хибридне нападе на границама земаља НАТО.
„Они пребацују кривицу на нас. Добро је познато да западне земље воде против Русије хибридни рат који обухвата низ економских мера“, рекао је Грушко.
Подсећамо, око десет европских земаља је одобрило Украјини да извводи нападе њиховим оружјем на руску територију: Велика Британија, Француска, Пољска, Шведска, Чешка, Финска, Холандија и балтичке државе – Литванија, Летонија, Естонија. Међутим, министри одбране земаља Европске уније, иако су већали о овом питању, нису могли да постигну консензус. Против су, рецимо, Мађарска, Шпанија, Италија и друге.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков је изјавио да председник и војска знају могући одговор Русије на нападе на њену територију и предузимају одговарајуће контрамере, док је Владимир Путин поручио да представници земаља НАТО-а, посебно у Европи, морају бити свесни са чиме се играју.
Погледајте још: