ЕКОНОМИЈА

Нова ера економских односа Србије и Јапана: Државно-привредна делегација у посети Токију

Државно-привредна делегација Србије борави у Токију и током економске мисије Јапану представља потенцијале српске привреде. Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж оценио је да су Србија и Јапан кренули у нову еру економских односа.
Sputnik
О томе, навео је Чадеж, сведочи тренд раста инвестиција из те земље протеклих година али и заједнички рад две стране на доношењу споразума о заштити и промоцији улагања.
„Имамо јасну мисију и дошли смо са јасном поруком после одржаног пословног самита Србија-Јапан у Београду пре две године. Кренули смо у нову еру наших економских односа. Број јапанских инвестиција и фабрика које су отворили код нас се заиста повећао. Уложено је од тада више од 250 милиона евра, а у последњих пет година скоро 500 милиона евра. То показује тренд раста“, рекао је Чадеж.
Он је, како се наводи у саопштењу ПКС, рекао и да су компаније из Јапана заинтересоване да дођу у Србију и инвестирају у производне процесе и погоне, пре свега, због близине и уласка на европско тржиште.
Чадеж је указао и да је приметан тренд померања инвестиција из Азије ка Европи, а Србија је, како је указао, на доброј географској позицији.
Према његовим речима, договорено је и да се убрза рад на изради споразума о заштити и промоцији улагања, а финализација тог споразума како каже може се очекивати већ почетком следеће године.
Такође, додаје, договорено је да се већ почетком јесени организује посета јапанских компанија Србији, пре свега из области вештачке интелигенције, ИТ, као и иновативног хардвера.
„Дошли смо са домаћим компанијама да покажемо да Србија има капацитет да понуди иновативна решења и највећим јапанским компанијама и корпорацијама које имају велике изазове и требају им свеже идеје и мање компаније које ће флексибилније да понуде нека решења“, објаснио је Чадеж.
Председник ПКС је нагласио и да би поновно отварање канцеларије Јапанске организације за спољну трговину у Србији била додатна подршка постојећим и новим инвеститорима у српску привреду и значајан сигнал за јачање дугорочног привредног дијалога између Србије и Јапана.
У саопштењу ПКС се наводи и да је током састанка у Јапанском пословном удружењу „Кеиданрен“, Чадеж истакао да се српска економија трансформисала у економију засновану на знању, прелазећи са традиционалних индустријских грана на индустрију високих технологија.
У оквиру те трансформације, јапанским колегама, који поседују експертизу и напредне технологије, представљени су потенцијали за улагања у пројекте зелене транзиције и сарадњу у области информационо-комуникационих технологија.
Додаје се да су током посете државно-привредне делегације из Србије Јапану одржани састанци са представницима више јапанских министарстава - за спољне послове, унутрашње послове и комуникације које је надлежно за вештачку интелигенцију, трговину и науку, као и са представницима Јапанске организације за спољну трговину.
Организован је и Пословни форум на којем су јапанским компанијама представљене инвестиционе и пословне могућности у Србији, а вођени су и разговори са чланицама најутицајнијег и највећег јапанског пословног удружења "Кеиданрен", које заступа интересе највећих јапанских компанија. Одржани су и састанци са петнаестак највећих мултинационалних компанија из Јапана, међу којима су „Мицубиши“, „Тојота“, „Јапан тобако“, „Тошиба“…
Погледајте и:
Коментар