СРБИЈА

Коначни резултати у више од 50 локалних самоуправа, у некима још траје жалбени поступак

Коначне резултате локалних избора у Србији до сада је објавило више од 50 од 89 градова и општина у којима су одржани 2. јуна, док се у некима још чека завршетак процедуре по жалбама.
Sputnik
Укупне резултате избора објавило је 11 од 15 градова у којима су избори одржани, а то су Суботица, Зрењанина, Кикинда, Вршац, Панчево, Сомбор, Сремска Митровица, Ваљево, Пожаревац, Јагодина и Ужице.
Укупни резултати још увек нису објављени за Београд, Ниш, Нови Сад и Чачак.
Поводом избора за Скупштину града Београда, Вишем суду у Београду у уторак увече предато је пет жалби, а у ГИК-у је речено да ће наставити да предузимају изборне радње у складу са законом.
Како је раније рекао председник Градске изборне комисије Зоран Лукић, за проглашење укупног извештаја о резултатима избора у Београду чека се разрешење поступака који су у току и тек после тога могу да се прогласе резултати и доделе мандати.
„Уколико будемо имали чисту ситуацију, постоји шанса да се конститутивна седница закаже до краја јуна“, рекао је Лукић.
Од 17 београдских општина резултати су до сада проглашени у 10 градских општина, а у некима се још чека жалбени поступак као што су Врачар и Нови Београд.
Коначни резултати су објављени за Чукарицу, Стари град, Савски венац, Палилулу, у Гроцкој, Сопоту, Сурчину, Лазаревцу, Младеновцу, Барајеву.
Жалбени поступак је у току и у Новом Саду где се коалиција „Удружени за слободан Нови Сад“ жалила Вишем суду поводом одлука Градске изборне комисије да им се више приговора са захтевом за поновно гласање одбије.
И када је у питању Скупштина града Ниша, још трају поступци по жалбама које су поднете Вишем суду.
За сада је одлучено да за општину Медијана избори поново буду одржани у недељу, 16. јуна, на два бирачка места.
Избори ће бити поновљени 16. јуна и на једном бирачком месту у Ивањици, а у општини Бујановац понављање гласање се одржава данас на два бирачка места.
Гласање на бирачком месту се понавља ако је констатовано да се на том бирачком месту не могу утврдити резултати гласања или ако је гласање на том бирачком месту поништено.
Поновно гласање спроводи се у року од десет дана од дана доношења решења о спровођењу поновног гласања.
Изборни процес може бити завршен тек када се реше процедуре по жалбама, али не постоји ограничење колико то може да потраје.
То се могло видети на примеру гласања у Великом Трновцу 2022. године, где се поновно гласање за парламентарне изборе понављало чак пет пута и процес је трајао пуна три месеца.
Док рокови за одржавање конститутивне седнице републичког парламента почињу да теку од момента кад РИК објави коначне резултате, рок за одржавање конститутивне седнице локалне скупштине почиње да тече од момента кад локална изборна комисија објави решења о додели мандата кандидатима за одборнике.
Општинске изборне комисије у више места већ су доделиле одборничке мандате.
Када је реч о расподели мандата, у томе могу учествовати само изборне листе које су добиле најмање три одсто гласова од броја бирача који су гласали, а мандати се распдељују системом највећег количника.
Када је реч о листама националних мањина, њима за освајање одборничких места није потребан цензус од три одсто.
Против укупног извештаја о резултатима локалних избора подносилац проглашене изборне листе и бирач могу поднети приговор изборној комисији у року од 72 часа од објављивања укупног извештаја на веб-презентацији.
Изборна комисија на веб-презентацији објављује укупан извештај о резултатима локалних избора и резултате гласања за свако бирачко место.
Непосредно по завршетку избора, изборна комисија доставља министарству које је надлежно за локалну самоуправу укупан извештај о резултатима локалних избора.
Изборна комисија у року од седам дана од дана објављивања укупног извештаја о резултатима локалних избора решењем додељује мандате кандидатима за одборнике по њиховом редоследу на изборној листи, почев од првог кандидата са изборне листе и издаје уверења о избору за одборника.
Мандат одборника почиње да тече оног дана када је потврђен, а о његовом потврђивању одлучује скупштина на конститутивној седници.
Конститутивну седницу, на којој се потврђују мандати одборника, сазива председник скупштине из претходног сазива у року од 10 дана од дана објављивања решења о додели мандата на веб презентацији, а конститутивна седница мора да буде одржана најкасније 30 дана од дана објављивања решења о додели мандата.Конститутивном седницом скупштине председава најстарији кандидат за одборника којем је додељен мандат.
Скупштине општина и градова сматрају се конституисаним кад буду изабрани председник скупштине и постављен секретар скупштине.
Локална скупштина мора да буде конституисана у року од два месеца од објављивања резултата избора.
Кандидата за градоначелника предлаже председник Скупштине града, и тај кандидат не мора да буде први на изборној листи које је био део на локалним изборима.
О градоначелнику се не гласа директно на изборима, већ га бира већина у скупштини града, тајним гласањем.
Мандат градоначелника је четири године.
Иако грађани не бирају градоначелника директно на изборима, већина партија које су учествовале на изборима су већ у изборној кампањи представиле своје кандидате јавности.
СРБИЈА
Суд у Нишу добио 27 жалби, од којих је 13 вратио ГИК-у на разматрање
Погледајте и:
Коментар