ДРУШТВО

Листа најтраженијих факултета у Србији, најпопуларнији смер на Филозофском

На већини државних факултета ова недеља била је резервисана за пријем докумената потенцијалних бруцоша. Од сутра почиње полагање пријемних испита. Судећи по пријавама, и даље је најпопуларнија психологија, где за сада на једно место конкурише пет кандидата.
Sputnik
И даље су популарни медицина, стоматологија и факултети који школују ИТ стручњаке. На Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу већ има више пријављених кандидата него што има слободних места.
Декан тог факултета проф. Владимир Јаковљевић каже да имају 88 места за домаће студенте на медицини, 84 на фармацији и 24 на стоматологији. Квоту за стране студенте ће проширити.
На струковним студијама имају два смера – за физиотерапеута и за струковну медицинску сестру.
„Очекујем на основу свега онога што смо ми урадили у претходном периоду, на основу интересовања на такозваним данима отворених врата, да ће конкуренција опет бити таква да ћемо имати привилегију да изаберемо најбоље средњошколце“, рекао је за РТС проф. Владимир Јаковљевић.
Исто се надају и на најпопуларнијим факултетима Универзитета у Београду. Јер, млади су практични па конкуришу и на два сродна факултета, или сродна студијска програма.
На нашем најстаријем и највећем универзитету има места за 15.283 бруцоша. Две трећине су буџетска. Будуће академце чека 107 програма на 31 факултету. Зато професори саветују студенте да се добро информишу и процене који им студијски програми одговарају.
Проф. Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду, каже да ће се успех из средње школе и са пријемног испита бодовати исто као и претходних година.
„Ове године, такође, биће организовани пријемни испити и као и претходних година. Рачунаће се испит из школе 40 одсто, успех на пријемном испиту 60 одсто, чиме ће се заокружити та компонента успешности и уписа на факултете“, рекао је проф. Ђокић.
Већ после првог дана пријављивања, на појединим студијским програмима пријављено је више кандидата него што има слободних места. То су грађевинарство на Грађевинском факултету, Софтверско инжењерство на ЕТФ-у, Информациони системи и технологије на ФОН-у, стоматологија, фармација, микробиологија и физиологија.
Погледајте и:
Коментар