С обзиром да се у Боливији тренутно преговара о дугорочном уговору за доделу литијумског пројекта, тамошње власти нису одбациле верзију да у државном удару постоје унутрашњи и спољни интереси, истакао је Арсе.
Према његовим речима, сваки државни удар има везе са нечијим интересом, а у случају Латинске Америке је то више пута потврђено.
"Овде је сваки државни преврат имао неке унутрашње, али и спољне интересе. Ово смо већ искусили", навео је боливијски председник.
Покушај државног удара у Боливији – држави од 10 милиона становника која се налази у срцу Јужне Америке – осујећен је накан што су присталице актуелног председника Луиса Арсеа изашле на улице, а припадници војске се повукли са главног трга у престоници Ла Пазу.
Боливија је склопила договор са Русијом, која би требало да уложи одређена средства за ископавање литијума, као и са Кином, која намерава да уложи у изградњу постројења за експлоатацију литијума. САД и Вашингтон не могу да опрости Боливији што је изабрала партнерство са партнерима са Истока, а не са Америком.
Арсе се током недавног боравка у Русији састао са директором руске државне компаније "Росатом" Алексејом Лихачевом, са којим је разговарао о сарадњи боливијских власти и те компаније у истраживању и експлоатацији литијума.
Такође, Боливија је изразила жељу да се придружи БРИКС-у.
Погледајте и: