СВЕТ

Признање из Брисела: Логична последица нормализације је признање Косова

Нова рунда дијалога Београда и Приштине на нивоу главних преговарача биће одржана сутра у Бриселу, а према речима портпарола ЕУ Петера Стана, приоритет и агенду одређује "највећа хитност почетка примене Споразума о путу ка нормализацији односа" две стране.
Sputnik
"Могу да потврдим да ће сутра бити састанка у оквиру дијалога Београда и Приштине на нивоу главних преговарача, као што је то најавио и високи представник (ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ) у среду прошле недеље после састанка на високом нивоу председника (Србије Александра) Вучића и премијера (привремених приштинских институција Аљбина) Куртија. А приоритет и агенду одређује највећа хитност почетка примене споразума на путу ка нормализацији односа између Косова и Србије", рекао је Стано на брифингу за новинаре у Бриселу, на питање Танјуга шта ће бити главна тема састанка.
На питање другог новинара да ли је то што пет земаља чланица ЕУ не признаје независност тзв. Косова у складу са циљем Споразума о нормализацији односа, Стано је нагласио да је циљ дијалога Београда и Приштине нормализација односа и да је ЕУ дат задатак да, као посредник, ради на томе да помогне двема странама да остваре нормализацију односа.
"Ту нема никаквог признања, али би, наравно, логична последица нормализације било признање. Али то је нешто далеко касније у процесу", рекао је Стано.
Он је додао да ће пет земаља чланица ЕУ које не признају независност тзв. Косова донети своје одлуке на основу онога што сматрају потребним и релевантним, али је нагласио да то није питање које се решава у оквиру дијалога.
"Задатак је нормализација односа", рекао је Стано и додао да ће, на крају, саме стране дефинисати шта сматрају под нормализацијом односа и шта ће бити њене последице када стигну до тога, уз помоћ ЕУ.
Стано је поновио да је мандат ЕУ у оквиру дијалога да ради на пружању помоћи Београду и Приштини да нормализују односе.
До нове рунде дијалога долази након што је у среду прошле недеље одржан дијалог Београда и Приштине на високом нивоу, на којем су учествовали председник Србије Александар Вучић и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.
Током дијалога на високом нивоу није дошло до сусрета Вучића и Куртија, а председник Србије рекао је тада да Курти није хтео да разговарао у Бриселу и да није дошло до дијалога јер Приштина не жели дијалог, већ само признање тзв. Косова.
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ изјавио је тада да Приштина није била спремна за трилатерални састанак у оквиру дијалога и да је поставила три услова да би до њега дошло, а да је, са друге стране, Београд био спреман за састанак.
Он је рекао да је Курти тражио формализацију основног споразума, да се одбаци допис у којем је бивша премијерка Србије Ана Брнабић средином децембра прошле године изразила резерве које се односе на обавезе које произилазе из споразума о путу ка нормализацији односа, укључујући и анекс за његову примену и да се Милан Радојичић и његова група изруче правосудним органима у Приштини.
Борељ је нагласио да је улога ЕУ да помогне и да подржи стране у њиховим напорима у оквиру процеса дијалога и поручио да Унија остаје посвећена томе.
"У том смислу, процес ће се наставити. Лајчак ће угостити следеће недеље двојицу главних преговарача у Бриселу како би наставили разговоре о примени плана споразума, као и других питања из дијалога", најавио је Борељ.
Претходни састанак на нивоу главних преговарача одржан је средином маја у Бриселу, а то је била седма рунда дијалога на нивоу главних преговарача ове године на којој се, првенствено, разговарало о одлуци Приштине да укине динарски платни промет на КиМ.
Погледајте и:
Коментар