ЕКОНОМИЈА

Америка ће добити свој највиши супернебодер, али многи се питају зашто у тако малом граду /фото/

Уклоњене су све препреке за изградњу највише куле у САД, а супервисоки небодер „Леџендс Тауер“, биће изграђен у Оклахоми.
Sputnik
У јуну је градско веће Оклахоме одобрило да небодер може бити неограничене висине, а за његову изградњу ангажован је калифорнијски архитектонски студио АО, преноси „Дезин“.
У предложеним плановима за небодер, које су представили АО студио и инвеститор “Метисон Kапитал“, наводи се да ће небодер бити висок 581 метар, што је знатно више од садашње највише зграде – „Торња слободе“ у Њујорку, који је висок 541 метар.
Ако заиста буде изграђен, торањ ће бити највиши у САД и пети по висини на свету, а циљ пројекта је да се Оклахома Сити „претвори у глобалну дестинацију“.
„Одушевљени смо што је градско веће Оклахоме одобрило захтев развојног тима за неограничену висину небодера на шеталишту Бриктаун“, саопштио је „АО Студио“. „Захвални смо што је Градско веће прихватило визију „Метисон Капитала“ и читавог дизајнерског тима да трансформише град у глобалну дестинацију“.
Према првој замисли, небодер је требало да буде висок 533 метра. Убрзо након тога, програмер је објавио да су променили своје планове и да траже од града дозволу за изградњу још вишег небодера.
„Метисон Капитал“ је у марту саопштио да је новац за пројекат већ обезбеђен и да би изградња могла да почне већ овог лета. Касније је „АО студио“ саопштио да је почетак изградње првих зграда пројектованог комплекса планиран за јесен 2024. године.
„АО и „Метисон Капитал“ радују се почетку изградње првих зграда ове јесени, а касније и изградњи торња „Леџендс“, који би требало да буде највиша зграда у САД. Једном када буде завршена, Бриктаун Променада ће постати веома значајно подручје које ће се осетити у самом Оклахома Ситију, али и одјекнути широм света“, саопштио је „АО студио“.
Међутим, неки се питају да ли уопште има смисла градити тако високу грађевину у граду са мање од милион становника.
Архитекта Рајан Скавнички верује да би таква зграда могла да доведе у град оне којима је доста великих урбаних средина попут Њујорка.
„Градови средње величине попут Оклахома Ситија су у бољој позицији него икада раније да створе атрактивно окружење за оне којима је доста или више не могу да приуште живот у великим градовима“, каже Скавнички.
Иначе, Оклахома Сити има 681.054 становника (нешто мање од милион људи ако се погледа шире урбано подручје града).
Погледајте и:
Коментар