РЕГИОН

Парламент Српске усвојио Декларацију Свесрпског сабора

Народна скупштина Републике Српске усвојила је Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.
Sputnik
Декларација је усвојена са 62 за и три против.
Уз Декларацију, усвојени су и Закључци које су усагласили клубови посланика. Закључци су усвојени са 62 гласа за, два против и једним суздржаним послаником.
Клубови посланика СДС-а о ПДП-а повукли су амандмане.
У Декларацији, усвојеној на Свесрпском сабору одржаном 8. јуна у Београду, указано је на неопходност српског националног окупљања и одлучено да Сабор буде одржаван редовно, сваке две године, на којем би се заједно разматрала најважнија национална питања уз учешће представника Србије и Републике Српске, као и других представника српског народа из региона и света.
У Декларацији се наводи да Свесрпски сабор констатује да српски народ представља јединствену целину.
"Српски народ је кроз историју имао више држава са различитим називима, те полаже право да баштини своју богату традицију", пише у тексту Декларације.
Свесрпски сабор нагласио је да је Република Српска јединствен и недељив уставноправни субјект који самостално обавља своје уставотворне, законодавне, извршне и судске функције у складу са Уставом БиХ - Анексом четири Дејтонског мировног споразума и чија територија не може бити отуђена мимо Устава и закона Републике Српске.
"Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа која је усвојена на Свесрпском сабору није усмерена ни против кога", изјавио је председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић током седнице на којој ће посланици гласати о овом документу.
"Декларација се темељи на правима која имају сви народи на свету", рекао је Стевандић на седници НСРС током уводне речи о Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.
Навео је да ова Декларација показује опредељење Српске и Србије за очување мира и представља темеље за бивствовање српског народа.
"Ни Србија ни Српска не стоје иза тзв. високог представника, јер није именован у Савету безбедности УН", рекао је Стевандић и додао:
"Што се тиче 9. јануара, понудио сам један закључак уз намеру да се усагласимо. Многи су погрешно протумачили. Сретење је општи Дан државност свих Срба. Девети јануар остаје Дан Републике Српске и решићемо све сумње још једним закључком", појаснио је Стевандић.
Навео је да је у складу са овом Декларацијом раније данас у НСРС формиран и Парламентарни форум Србија - Република Српска.
Погледајте и:
Коментар