"Да дођемо до тога да је национални интерес на првом месту, а политички интерес свакако увек мора бити секундарни и мора бити испод националног интереса. Ту од Немачке можемо да учимо", изјавила је Брнабић, која борави у посети Савезној Републици Немачкој.
Навела је да је честитала немачким привредницима на томе што ће Немачка бити прва европска земља која ће почети да копа литијум, како каже, 2026. године и напомиње да Немци имају два велика пројекта Вулкан и Зинвалд и подсећа да су 10. јуна град Карлсруе и градско веће Ландауа одобрили додатни просторни план за њихов рудник литијума.
"То је важно за Немачку, то је важно и за Европу, али на првом месту је важно за Немачку. То значи за Немачку већу енергетску независност, већу енергетску самосталност, то значи још јачу немачку привреду и индустрију. То опет значи да ће они моћи да производе све од батерије преко електричних возила", указала је Брнабић и напоменула да је пројекат Вулкан дупло мањи него пројекат Јадар у Србији.
Она је апеловала на део опозиције да, како је рекла, престане да лаже људе у Србији да Немачка не користи свој литијум и истакла да је "иста та опозиција која је довела пројекат Рио Тинто у Србију, сада се пере од њега".
Објаснила је да су се у Немачкој експерти из више области, попут заштите животне средине, окупили да дискутују о литијуму, док у Србији, како каже, то раде "писци и поете".
Брнабић је оценила да је делу опозиције који је био на власти до 2012. Рио Тинто био добар, а сад за време власти Александра Вучића "он је ужасан".
Објаснила је да је у Немачкој ситуација другачија.
"У Немачкој се политика не води по тим линијама. Ако је нешто добро за Немачку, они ће се сви ујединити и гледати како то да изгурају. Зарад Немачке, немачког друштва и немачке привреде", закључила је Брнабић.
Погледајте и: