„Све што смо добили и имамо то је дар Божији. Тај печат и ту особину и наш народ као и црква откад зна за себе носи и живи том суштином и тим откуцајима. Откада бројимо своју историју коју знамо данас, од Светога Саве. Православна вера нас је обликовала, уобличила онакве какви смо данас, каквим нас зна читав свет“, истакао је Порфирије.
Патријарх Порфирије је указао да смо као народ добровољно понели печат Христов, крст његов који је, како је истакао, наше име и презиме.
Патријарх Порфирије
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
„Добровољно смо пошли, узели крст и кренули за њим. Зато смо једно браћо и сестре, где год да се налазимо“, казао је Порфирије.
„За бол српских мајки нису потребне потврде нити гласања“
За разлику од других, за бол српских мајки није потребна никаква потврда нити гласање, рекао је патријарх Порфирије који је после литургије предводио литију од храма Успења Пресвете Богородице до гробља у Братунцу, где је код централног спомен-крста служио парастос за 3.267 убијених Срба из средњег Подриња и Бирча.
„Овде је народ мученички пострадао пре 32 године. Исто тако настрадали су у Аустроугарској окупацији, потом у НДХ. Голгота до голготе“, истакао је Порфирије и додао:
„Знајте добро, наши невино пострадали родитељи, деца, браће и сестре, наш народ, то су мученици. Ми хоћемо да се боримо молитвом, Христовим спасењем, знањем и образовањем. То треба да буду наша највећа оружја, а превасходни циљ јесте мир“.
Патријарх је навео да нико не умањује жртве других народа.
„Напротив, свака жртва је жртва, било да је српска, хрватска или бошњачка. Међутим, болу мајке у Братунцу, Сребреници, Залазја, Крњича....или било где у Подрињу не треба никаква писана документација. То њихов бол и сузе најбоље знају, јер голгота братуначка и више него је стварна. Зато нам нису потребна ничија гласања за ту потврду. Нити једном жртвом се не сме манипулисати“, рекао је патријарх Порфирије.
Архијерејска литургија у Братунцу
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
Вучевић: Страдање српског народа током ратова потврда континуиране геноцидне политике
Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да је српски народ током два светска рата као и током ратова деведесетих на простору данашње Републике Српске претрпео велике жртве што, како је нагласио, потврђује да се ради о континуираној геноцидној политици са јасним циљем - уништавања српског народа на тим просторима.
„Ту опседнутост српским фактором, рушилачким и реметилачким покушавали су да 'излече' истребљењем читавог народа. По некима у најмању руку недобронамерним људима Дрина је цивилизацијска граница истока и запада. А по њима Срби нема шта да траже на западној хемисфери“, рекао је Вучевић у Братунцу на обележавању страдања 3.267 Срба у средњем Подрињу и Бирчу током 1992. и 1993. године.
Додао је да је командант логора Јасеновац Макс Лубурић имао исту логику, а да су га његови следбеници прозвали генерал Дрињанин, јер се клео да ће од Срба очистити простор до реке Дрине.
Милош Вучевић у Братунцу
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
„И тако су нас током Првог и Другог светског рата клале разноразне каме и ханџар дивизије“, рекао је Вучевић.
Додик: За Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити
За нас Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.
„Хвала вам што на овај начин не дозвољавамо да се заборави, јер други желе да то тако буде, да нестане сећање на страдале Србе“, истакао је Додик.
Додао је да су Србе највише убијали, на њихове највеће празнике.
Обележавање 32 године од страдања Срба Средњег Подриња у Братунцу
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
„Увек су у нама видели кривце. Зар је кривац био дечак који се у своје село вратио по свог пса, па га заклали? Након 27 година његово тело је пронађено у масовној гробници. За убиство детета ниједна казна није довољна, а камоли десет година. Многи нису дочекали ни такво признање. Мало је кућа у Подрињу, које у протеклом рату нису завијали у црно. Нису бирали, све је ишло по реду, онако како су злочинци хтели. Упадали су у село, палили, њихове комшије, које су имале усађену мржњу према Србима, не само да их убију, него да своју мржњу испоље на њима“, додао је Додик.
Каже да је Свесрпски сабор прекретница у свему, те да није било председника Србије Александра Вучића, на овом плану се ништа не би десило.
„За нас Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити“, упозорава Додик.
Напомиње, да данас Срби и у Републици Српској и Србији, треба да се окупе око Вучића, те да полако, али жустро реагујемо на догађаје.
Милош Вучевић у Братунцу
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
Обележавању догађаја, под називом „32. године - злочин без казне“, присуствовали су поред премијера Србије Милоша Вучевића и председника РС Милорада Додика, и председник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Српске Радован Вишковић, као и министри у владама Србије и Српске.
Обележавање 32 године од страдања Срба Средњег Подриња у Братунцу
© Tanjug / VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
Присутни су били и министар безбедности у Савету министара Ненад Нешић, заменик министра одбране у Савету министара Александар Гогановић, руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов и представници Амбасаде Србије у БиХ, као и велики број верника.
Бљечево, Гниона, Осмаче, Поточари, Карно, Вијогор, Осредак, Чумавичје, Залазје, Ратковићи, Брежани, Загони, Крњичи, Сасе, Залазје, Магашиће, Јежештица, Подравање, Факовићи, Бољевићи, Бјеловац, Сикирић, Кравица, Метаљка, Рупово брдо, Брацан, Ванџићи, Доња и Горња Каменица, Глођанско брдо, Козјак, Маскалића поток, Широки пут и Трешњица само су део листе стратишта на подручју Средњег Подриња и Бирча на којима су пре више од три деценије на најсвирепији начин побијене хиљаде недужних православних Срба, наводи се у саопштењу Српске православне цркве.
Убијено је 3.276 Срба, међу којима и четрдесет троје деце. За тај злочин нико није одговарао ни пред правосуђем у БиХ ни у Хашком трибуналу.
Погледајте и: