Овако политички аналитичар из Бањалуке, Анђелко Козомара коментарише вест да је ветеран америчке дипломатије Даглас Џонс предложен за новог америчког амбасадора у Сарајеву.
Очекивања: да не буде безобразан као Марфи
Оно што се сви надамо је да Џонс неће бити толико личан и неваспитан као што је био Мајкл Марфи и да ће бити више амбасадор, а мање колонијални управник, каже Козомара.
„Марфи је заиста прешао све могуће границе пристојности и културе, поштовања. Мешао се у све. Подсећам вас да је слао човека из амбасаде који је ишао по банкама и претио банкарима буду ли радили са појединцима који су под америчким санкцијама. Основно људско право је да добијете плату за свој рад. Чак су и Срби, који су завршили на вишегодишњим робијама у Хагу, добијали редовно пензију“, истиче он.
Што се тиче генералне политике САД према БиХ и настојањима да се претвори у унитарну државу, биће то политика и новог амбасадора, сматра наш саговорник.
„Могли смо и пред самит НАТО-а у Вашингтону да чујемо наводног творца Дејтонског споразума, Џејмса О' Брајена да је оваква Босна нефункционална због опструкција из Републике Српске, а она само користи своја дејтонска овлашћења која су јој још преостала“, објашњава Козомара.
Очекивања од новог амбасадора у Републици Српској су, према томе, само да буде пристојнији у наступу. Сви се потајно надамо да Џонс неће бити толико дрзак и безобразан као што је био Марфи, закључује он.
Ветеран са стажом на Балкану
Како се наводи званичној биографији, Џонс је каријерни дипломата, тренутно на функцији заменика помоћника државног секретара у Бироу за европска и евроазијска питања Стејт департмента.
Задужен је за европску безбедност укључујући НАТО, ОЕБС и контролу конвенционалног наоружања, Северну Европу, укључујући Велику Британију, Ирску и нордијске и балтичке земље, као и безбедност Арктика.
Служио је као отправник послова и заменик шефа мисије у Мисији САД-а при НАТО-у од августа 2018. до септембра 2021. нови амерички амбасадор у Сарајеву има претходно искуство на Балкану – био је заменик шефа мисија у амбасадама у Загребу и Подгорици.
Пре тога био је директор Канцеларије за одржавање мира, санкције и борбу против тероризма у Бироу за међународне организационе послове при Стејт департменту, директор за НАТО и Западну Европу у Савету за националну безбедност и члан америчке делегације у Уједињеним нацијама у Њујорку.
У иностранству је такође служио као старији цивилни представник у Покрајинском тиму за реконструкцију у Џалалабаду у Авганистану, и у америчким амбасадама у Сарајеву, Даблину и Тел Авиву. Џонс има дипломе основних студија са Бовдоин колеџа и магистратуру из међународних односа са универзитета Принстон.
Погледајте и: