СРБИЈА

Вучић од данас до 14. јула у званичној посети Египту

Председник Србије Александар Вучић стигао је у Каиро, чиме је започео дводневну званичну посету Арапској Републици Египат.
Sputnik
Председника Вучића на аеродрому у Каиру дочекао је Хасан ал Хатиб, министар за инвестиције и спољну трговину Арапске Републике Египат.
Заједно са председником Вучићем допутовала је и српска делегација којој су министри у Влади Србије, Томислав Момировић, Златибор Лончар, Дејан Ристић, Александар Мартиновић, Јелена Беговић.
У делегацији су и градоначелник Београда Александар Шапић, градоначелник Новог Пазара Нихат Бишевац, градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић, в.д. директора Управе царине Бранко Радујко, представници Привредне коморе Србије као и велики број српских привредника.
Ово је прва посета председника Србије Египту после скоро 15 година.
Током сутрашњег дана Вучић ће састати са председником Египта Абделом Фатахом ал Сисијем, након чега ће присуствовати свечаном ручку који ће у његову част у Председничкој палати приредити председник Ал Сиси.
Председник Вучић ће се састати и са председником Арапске лиге Ахмедом Абул Геитом, као и са поглаваром Коптске православне цркве и патријархом Александријским Тавадросом II.
Током званичне посете, председник Вучић ће имати одвојене сусрете и са председником Парламента Арапске Републике Египат Ханафијем Али Гебелијем, као и председником Владе Арапске Републике Египат Мостафом Мадбулијем, након чега ће се обратити на Египатско-српском пословном форуму на којем учествују привредници из обе земље.
Током посете очекује се да сарадња све земље буде унапређена, а биће потписано неколико споразума у различитим областима - на пољу инвестиција, трговине, образовања, високог образовања, рада, културе.
Иначе, председник Египта је у јулу 2022. године боравио у тродневној посети Србији, што је била прва посета шефа египатске државе у последње три и по деценије нашој земљи.
Том приликом потписано је 13 споразума, укључујући и Декларацију о стратешком партнерству. Двојица председника Вучић и Ал Сиси су тада ту посету назвали историјском и најавили убрзан развој сарадње две земље на свим нивоима.
Србија и Египат имају дугу традицију добрих политичких односа, а међусобни дипломатски односи две земље трају већ 116 година.

Салах: Историјска посета Вучића Египту, биће потписани важни споразуми

Амбасадор Египта у Србији Басел Салах оценио је данас да ће посета председника Србије Александра Вучића Каиру бити историјска и нагласио да ће том приликом бити потписани споразуми у бројим областима на добробит обе земље и оба народа, а који би између осталог требало да допринесу и да се трговинска размена повећа четири пута.
"Посета председника Вучића ће бити као ниједна до сада виђена посета Блиском истоку и Африци. Искрено смо били дирнути количином великодушности и срдачности у Београду 2022. током сусрета председника Ел Сисија са пријатељем, председником Вучићем", рекао је Салах у интервјуу за Танјуг пред одлазак председника Србије у посету Каиру.
Салах је подсетио да је то прва посета председника Србије Египту после 14 или 15 година.
Амбасадор једне од политички и економски најутицајнијих земаља на афричком континенту, али и у региону Блиског истока подсетио је да Египат и египатски народ Србију сматрају веома важним пријатељем и веома битним партнером и савезником.
Он је нагласио да је посета веома важна за обе државе и да ће током ње бити потписано неколико споразума у различитим областима - на пољу инвестиција, трговине, образовања, високог образовања, рада, културе.
"Србија је највећа држава на Западном Балкану, огроман економски светионик који обећава будућност", рекао је он и додао да је управо природно да се такве чињенице осликавају и на председничке посете.
Пријатељство и партнерство наше две земље и током претходне три године сведочило је политичком, друштвеном и економском моментуму какав до сада није виђен и природно је да се та чињеница, како је нагласио, одрази на дубиљу сарадњу на различитим пољима.
"Већ постоје заједнички пројекти и сарадња, који се остварују од историјске посете председника Ел Сисија Србији, прве посете једног председника Египта Београду након 35 година. Тада смо потписали 13 споразума, укључујући и Декларацију о стратешком партнерству.
Очекујемо да потпишемо још толико током посете председника Вучића Египту, у различитим областима, међу којима су трговина, инвестиције, развој, рад, култура, сарадња између музеја, сарадња између Етнографских музеја, економска сарадња, и царина", рекао је амбасадор и додао да не зна број на колико меморандума о разумевању и сарадњи је радио током претходних пар недеља.
Како је нагласио, у те споразуме о сарадањи укључени су и споразуми о братимљењу наших градова.
"Сарадња Србије и Египта је дубља од сарадње Београда и Каира, као наша два главна чворишта, и она иде и ка локалу и другим градовима”, рекао је Салах.
Споразум о слободној трговини је, како је нагласио, стратешки и историјски важан за обе државе.
"Лично радим на том споразуму последње две године, чак и пре посете председника Сисија Србији. Преговарачки тимови два министарства за трговину детаљно су радили на њему. Он покрива робу и услуге на различитим пољима укључујући пољопривреду, дуван, индустријске производе, хотелске и услуге менаџмента, све што има додату вредност за обе државе", рекао је он.
Салах је нагласио да ће споразум дефинитивно имати јак ефекат на ниво трговинске размене између две државе и вероватно ће је учинити четири пута вишом него што је тренутно.
"Србија има много производа који су нама у Египту потребни и Србији је потребно пуно производа из Египта. Српске јабуке су један од најбољих производа на свету и становништво Египта ће имати привилегију да ужива у њима. С друге стране, ви немате манго, ми имамо више од 20 врста, а чија величина иде и до величине лубенице", рекао је Салах и нагласио да ће грађани Србије имати прилику да пробају египатски манго по ниској цени када се укину порез и царине.
Амбасадор земље чији је број становника почетком 2020. прешао 100 милиона, каже да је за њихово тржиште веома важно српско жито, али и наглашава да мора да се реши проблем високе цене транспорта како оно не би изгубло на конкурентности.
"Српско жито једно је од најбољих и најквалитетнијих на свету, то је жито прве класе, а ми смо један од највећих, ако не и највећи увозник на свету. Увозимо га из различитих извора и напорно сам радио да увозимо жито из Србије која је као извозник већ акредитована у египатском систему увоза. Наш главни изазов је био и јесте, а то је оно што покушавам да решим, логистика транспорта", рекао је он.
Амбасадор је напоменуо да конкурентност српског жита поништавају трошкови логистике и транспорта до египатских лука.
"Покушавамо да нађемо креативне идеје како да решимо тај проблем, било транспортом рекама или друмом до лука у другим државама и онда да га увеземо у Египат", рекао је Салах.
Амбасадор наводи да је на агенди председника посета и новој административној престоници Египта Новом Каиру који је мега пројекат, мегалополиса где би према договору требало да буде измештена и амбасада Србије.
"Кажу то је град који је четврта генерација, има седам милиона људи, већи је и од Сингапура и већ је почео да функционише и читава влада ту ради", навео је амбасадор.
Према његовим речима, посета Новом Каиру је велика прилика да се размене искуства везана за реализацију великих, мега пројеката, какви постоје и у Србији.
"Председник Вучић је веома заинтресован да обиђе овај мега пројекат да би са нама поделио своја искуства, и научио из египатског искуства. Ми учимо из српског искуства. Ви сте већ изградили пуно мега пројеката у Србији, о којима сам обавештавао Каиро. Посета новој административној престоници са свим што она представља сјајна је прилика да разменимо искуства", нагласио је он.
Салах је рекао и да су интензивним преговорима са српском амбасадом у Каиру да нађу нову врхунску зграду за амбасаду која би одражавала наше пријатељство и партнерство.
Он је подсетио и да је зграда египатске амабасаде у којој су смештени у Београду већ шест деценија, сведок историје и историјског обраћања председника Јосипа Броза Тита и Насера становницима Југославије.
На питање везано и за личну иницијативу за увођене директних летова до Луксора и Асуана каже да би то могло да се деси до краја године, и да су прилично далеко одмакли, поготово што је за туристе из Србије већ отворена нова модерна дестинација на Медитерану на северној обали између Александрије и Марса Матрух.
Како каже, захваљујући тој новој прилично успешној авио линији отвореној прошле године пуно српских туриста ужива на Медитерану што је потпуно другачије искуство од Хургаде и Шарм ел Шејка.
"У Хургади и Шарм ел Шејку море је тамно и мирно са веома жутим песком, а на Медитерану је кристално светло плаво, са плажама са белим песком, као да сте на Карибима", навео је амбасадор.
Према његовим речима, у Египту не заборављају туристе који воле културу, који су веома заинтресовани да виде нова археолошка налазишта, и зато њима нуде Луксор и Асуан, који имају највеће отворене музеје на свету, који су пуни и богати египатском историјом, нарочито Долина краљева у којој је откривено скоро 40 гробница краљева и краљица.
"То је локалитет који би српски туристи дефинитивно требало да обиђу. Чак и ја кад год одем тамо најежим се кад видим те гробнице, артефакте, храмове које су изградили краљеви", навео је амбасадор и додао да се нада да ће до краја године до те две дестинације постојати директна авио линија у партнерству са Ер Србијом.
Коментар