У допису је наглашено да хитне ситуације захтевају хитне реакције, те да у овом моменту нема места политици и међунационалним разрачунавањима, јер су људски животи и њихова имовина апсолутни приоритет.
Из Кабинета су нагласили да су добили сазнања да МИП још није одобрио прелет и долазак хеликоптера МУП-а Републике Србије који би помогао у гашењу ватре, а самим тим и у санирању материјалне штете и евентуалних несрећа које могу настати ако се у најскоријем периоду пожар не стави под контролу, пренела је РТРС.
Припадници Хеликоптерског сервиса Републике Српске активни су од јуче на пожаришту на територији општине Гацко са једним кју хеликоптером типа „коала“.
Реч је о веома неприступачном терену, а гашење омета јак вјетар и изузетно висока температура ваздуха.Овако широку пожаришну линију веома је тешко локализовати ангажовањем само једног хеликоптера, који је јуче до 12 часова избацио 25 тона воде, уз надљудске напоре директора Хеликоптерског сервиса Бобана Кустурића и његовог тима, и с тога је помоћ хеликоптера из Србије неопходна, јавља РТРС.
Шта кажу у Сарајеву
Министар спољних послова у Савету министара Елмедин Конаковић изјавио је да тај ресор није надлежан да одобри долазак и прелет хеликоптера МУП-а Србије.
Конаковић је изјавио за сарајевске медије да ово министарство не даје таква одобрења, већ да оно треба да стигне из Министарства саобраћаја и комуникација, после претходне сагласности државног Министарства одбране.
Конаковић је апеловао да захтев за помоћ у гашењу пожара буде упућен Оружаним снагама БиХ.
„Ми смо добили захтев од Републике Српске, чини ми се да је у питању Цивилна заштита и као и у свим другим случајевима, наше дежурне службе запримају ту врсту захтева и прослеђују надлежним институцијама на поступање. Захтев за долазак кадета смо послали Граничној полицији, а овај допис Министарству саобраћаја и комуникација и Министарству одбране БиХ. Министарство саобраћаја, уз претходно прибављену сагласност Министарства одбране БиХ, нама издаје ту врсту дозволе, коју ми онда само проследимо. И у овом случају, као и у претходним, Министарство спољних послова нема никакву надлежност да одобри или забрани, или да предузме било какву даљу активност, осим да искомуницира између ових институција“, рекао је Конаковић.
Конаковић сматра да је ово, како наводи, још један злонамеран напад на Министарство спољних послова БиХ.
Друго питање је, према његовим речима, што је Република Српска затражила помоћ Србије за гашење пожара, а не од Оружаних снага БиХ.
„Наравно да је индикативно. Оружане снаге БиХ у оваквим ситуацијама пружају ту врсту подршке и за разлику од представника власти у Републици Српској, ја никада не бих кочио било какву акцију која спасава људске животе или спречава штету. Савет им је нека се обрате хитно ОСБиХ, ако им је заиста стало до људи на том простору, њихових живота и добара“, навео је Конаковић.
Министар одбране БиХ Зукан Хелез изјавио је за "Аваз" да нема потребе за долет хеликоптера из Србије јер већ имају спремна два хеликоптера.
„Од нас је затражена сагласност за ангажман хеликоптера из Србије, али ми имамо спремна два хеликоптера са посадама, витлима и једрима са капацитетом 1.000 литара. Зато нема потребе за долет хеликоптера из друге државе. То би било потребно ако ми не бисмо могли одговорити задатку, али у овом моменту потребно је само да добијемо захтев из РС“, рекао је он.
Наше посаде су у овом периоду стално у приправности, пратимо временске прогнозе и видимо да смо погођени топлотним таласом и веома високим температурама, изјавио је министар одбране БиХ.
Погледајте и: