Због опасности од настанка ненадокнадиве штете за живот и здравље људи и животну средину, од Суда је затражено да донесе привремену меру којом би се забранила примена спорне Уредбе, наводи се у саопштењу.
Као разлози за доношење наведених одлука, наведено је да је доношење спорне Уредбе учињено по хитној процедури, на начин који споран и код нас никада није коришћен. Том приликом, поред Устава и других прописа, прекршен је и Закон о планском систему Републике Србије.
Такође, у саопштењу је истакнуто и непостојање Стратегије управљања минералним и другим геолошким ресурсима Републике Србије (одредба члана 12. Закона о рударству и геолошким истраживањима), јер је, како се наводи,Министарство рударства и енергетике, према речима министарке Хандановић, тек 18. марта 2024. године отпочело са њеном израдом. Претходно усвајање те Стратегије, од стране Народне скупштине, нужан је предуслов за поступање Владе РС, обзиром да се Уредбе које се тичу те материје могу доносити само на бази Стратегије и Акционог плана - који такође не постоји.
За последње четири године, од доношења Уредбе са Просторним планом, променили су се прописи, прихваћени су светски стандарди за заштиту здравља људи и природне средине, наводе из ове посланичке групе.
„С обзиром да Посланичка група није учествовала у доношењу Уредбе из 2020. године, као заинтересовано лице жели да учествује у доношењу и примени прописа везаних за рударење. Поред тога, ЕУ је 11.04.2024. године објавила УРЕДБУ 2024/1252 о успостављању оквира за осигуравање сигурног и одрживог снабдевања критичним сировинама (литијума, бора, кобалта, волфрама итд.), која је постала обавезујућа за чланице ЕУ, али и за земље које прихвате одредбе те Уредбе. Управо полазећи од постигнутих претходних нејавних договора из Њујорка, сутра у Београд стиже делегација ЕУ и Немачке, са којима ће се највероватније озваничити сагласност Србије да све своје критичне сировине стави под контролу ЕУ, односно Немачке“, закључује се у саопштењу.
Погледајте и: