Овакав циркус од председничке кампање у САД не памти се од 1968, када је тадашњи председник Линдон Џонсон одлучио да се не бори за други мандат и када су Демократе имале исти проблем као и данас – кога изабрати за председничког кандидата. Као и тада, Демократска странка суочава се са јаким републиканским кандидатом. Kао и тада извршен је атентат на једног од кандидата, са том разликом што је Роберт Кенеди убијен, док је Доналд Трамп преживео, објашњава за Спутњик Небојша Малић, новинар и колумниста РТ.
Демократско „утврђивање правог исхода“ избора
Према његовим речима, ако Демократе замене Џозефа Бајдена неким другим кандидатом, била то актуелна потпредседница Камала Харис, гувернер Калифорније Гевин Њусом или неко трећи, то би био знак да им је потпуно свеједно ко ће бити кандидат јер су, као и пре четири године, припремили „фортификацију избора“.
„Као што је Ненси Пелоси својевремено рекла, и чаша воде са обележјем Демократа би могла бити изабрана под одређеним околностима. Она је то, додуше, изјавила поводом избора Александрије Окасио Кортез у Њујорку, где су демократе у великој већини, али то не говори баш много о таленту Демократа за селекцију кандидата – није битно ко сте, него шта партија каже“, напомиње Малић.
Термин „фортификација избора“ први пут је искористио магазин „Тајм“ 2021. да опише како су се Демократе и антитрамповски настројени Републиканци удружили да наместе резултате избора претходне године, кроз цензуру, репресију, напумпавање гласачких кутија поштанским листићима и нереде.
Изговор за ове активности био је да нису намештали изборе, већ су их „утврђивали“ (eng. fortification) како би се постигао „правилан резултат“.
Како је фарса добила замах
Председничка кампања је од почетка била помало фарсична, јер се од Бајдена није очекивало да се поново кандидује, објашњава Малић узроке због који су довели америчку председничку кампању у овакву ситуацију. Актуелној потпредседници Камали Харис и њеном изборном штабу то није било право, па је дебата председничких кандидата 28. јуна искоришћена да се почне са кампањом да се Бајден, под изговором да је превише стар и није урачунљив.
„Иронија је у томе да, ако је то истина, он није способан да буде ни председник, али о томе нису размишљали, нити су медији који су на њега одједном скочили после година дизања репа, хтели да причају о томе. Тада смо дошли до атентата на Трампа који је променио све“, наводи Малић.
Након атентата, Трамп се тријумфално појавио на републиканској конвенцији у Милвокију и објавио да за потпредседничког кандидата бира Џеј Ди Венса, који је, како Малић каже, омражен у круговима неоконзервативне дубоке државе.
„Тада, медији који мрзе Трампа кажу да он тако добија изборе. Тада се оглашава Бајден, каже да је најбољи и најуспешнији председник на свету, да би најутицајније Демократе рекли медијима да му саветују да се повуче јер не може да победи“, истиче он.
Бајден тада у интервјуу, који је снимљен неколико дана пре него што је објављен у среду, каже да ће се повући ако му то лекари саветују. Непосредно потом бива објављено да је оболео од Ковида и да се повлачи у своју кућу у Делавер, уместо да се опоравља у Белој кући.
„Зашто? Зато што у Делаверу нема обавезе да се води списак посетилаца. Значи, Бог драги зна који га доктор лечи и од чега“, коментарише наш саговорник.
Америчка политичка сцена након свега изгледа тако да је Трамп неуспешним атентатом добио огромну рекламу, док је Бајден изгубио рејтинг до те мере да рођена странка жели да га се реши. Проблем Демократа је тај што у петак истиче рок за шему коју су испројектовали још у мају – да Бајдена виртуелно номинују како би избегли да то ураде на конвенцији и да у Чикагу избегну могуће изгреде, додаје он.
„Али то је било пре него што је Бајден открио варијанту на коју могу да га се реше и чини ми се да је то сада план – да се каже, ето он би хтео али је болестан, па се добровољно повукао како би спасао нашу демократију. Видите колико је диван, дајте њему и његовој фамилији помиловање за све што су можда учинили. Мислим да ће то бити варијанта коју ће Демократе покушати да продају народу преко медија, али онда се поставља питање ко ће изаћи Трампу и Венсу на црту“, сматра Малић.
Ипак, и да су се Демократе одлучиле на „фортификацију избора“, морају да истакну неког кандидата. Да је Камала Харис још у игри види се и по томе што Демократе желе да одложе потпредседничку дебату.
Ако избори у новембру буду поштени, Трамп ће из њих сигурно изаћи као победник јер има толику енергију и толико је инспирисао гласаче да се чак и велики број неопредељених окреће на његову страну. То ће вам сваки поштени аналитичар јавног мнења рећи, закључује Малић.
Погледајте и: