СРБИЈА

Ана Брнабић: Србија данас домаћин важног самита на коме се одлучује шта ће покретати свет

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да то што се данас, током посете немачког канцелара Олафа Шолца, у Србији одржава Самит о стратешким сировинама, показује колико се позиција Србије у свету променила набоље, захваљујући и стратешким сировинама као што је литијум.
Sputnik
"Коначно, и можда по први пут, ми као Србија не гледамо неки самит о стратешким сировинама на коме ће се одлучивати шта ће покретати Европу и европску индустрију, као и свет за наредни век. Ми нисмо више на маргини, ми смо сада ти који разговарају, са ким се разговара. Ми смо домаћин таквог самита", истакла је она за РТС.
Навела је да ће на самиту, између осталих, бити бити присутан и главни шеф Мерцедес Бенца, председница Европске банке за обнову и развој, главни људи у Немачкој развојној банци, Италијанској развојној банци и многи други.
"Данас је на самиту на столу Меморандум о разумевању између Европске уније и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, ланцима производње батерија и електричним возилима. То је читав ланац вредности и тиме јасно кажемо да се сировине неће извозити. Ми смо земља вредности, не земља сировина", нагласила је она.
Додала је да Србија жели да од тих сировина направи вредност за све њене грађане.
"То значи да се овде праве батерије, да се овде праве електрична возила па се она извозе из Србије, да се овде праве велики системи за складиштење енергије и да се овде прави све оно што ће покретати Европу и свет у наредних 100 година, јер то у наредном веку више није нафта, него литијум и све оно што се прави од литијума", рекла је Брнабић.
Указала је да Србија коначно није на маргинама, него постаје центар одлучивања, макар за Европу.
Према њеним речима, литијум ће се, наравно, копати и у другим земљама, али резерве које Србија има су значајне и зато наша земља има шансу да одлучује о енергетској стабилности и сигурности читаве Европе, а то је питање наше националне безбедности.
"Овде је дилема да ли ћемо ми бити они који увозе стратешке производе као што су батерије, системи за складиштење енергије, електрична возила или ћемо бити они који извозе све стратешке производе у наредних 100 година", истакла је Брнабић.
Погледајте и:
Коментар