Актуелна председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изабрана је у Европском парламенту за нови петогодишњи мандат на тој функцији, за коју је добила апсолутну већину посланичких гласова.
Она је пре гласања обећала да ће покренути пројекте одбране ЕУ, укључујући ваздушни штит, као и да неће одустати од зелене политике. Такође је предложила и нову климатску политику, уз фокус на изградњи „истинске европске одбрамбене уније“.
Ко то тамо плаћа?
Ракић подсећа да идеја о заједничкој одбрамбеној политици Европе није нова и да је и раније било покушаја да се направи нека врста европске армије, али да су се они неуспешно завршили.
Идеја госпође фон дер Лајен веома је интересантна јер је она, пре него што је дошла у Брисел, била немачка министарка одбране. На том месту се уопште није прославила, а верујем да је направила толико грешака и фаулова да немачки Бундесвер озбиљно храмље због њене политике да се што мање издваја за одбрану, односно за немачку армију. Мислим да је она у прошлом мандату била лоша и да је ово прекрајање изборне воље грађана ЕУ. Овде је на делу један трули политички компромис са циљем да Урсула остане на челу Европске комисије, што ће се веома брзо показати као веома лош потез и да ће се попут бумеранга вратити чланицама Европске уније које су је и изгурале на тај положај, рекао је Ракић за Спутњик.
Застава ЕУ
© Sputnik / Alexey Vitvitsky
Он истиче да га занима где ће се тачно наћи новац за ту политику, будући да је немачка Влада управо усвојила предлог новог буџета где је помоћ за Украјину препловљена са осам на четири милијарде долара, а да је упитно где ће и те паре завршити.
Европска унија очигледно иде једним путем који ће много коштати земље чланице уколико се буду сагласиле са таквом политиком, као што их много кошта и та зелена агенда. Немачка је највећа жртва те политике, угашене су јој нуклеарке и термоелектране, немају других одрживих извора енергије који су јефтини или доступни.
Страх од Истока, опасност са Запада
Ракић објашњава да се увек „подразумевало“ да Европи највећа опасност прети са Истока, што је постао и манир размишљања у деценијама након Хладног рата. Међутим, иако је НАТО у почетку и формиран као одбрамбени, сада се претворио у апсолутни офанзивни савез који прети да прогута Европу.
Постоји веома озбиљан страх од новог америчког председника, уколико то буде Доналд Трамп, будући да је рекао Европљанима да ће више морати да плаћају за своју одбрану. Европа се боји да ће се Америка потпуно повући у једном тренутку и да ће изгубити одбрамбену снагу коју им је до сад давала безбедност. Највероватније да због тог страха и опреза покушавају да направе своју одбрамбену политику.
Здружене оружане снаге НАТО
© Sputnik
Одвајање од НАТО ићи ће тешко, предвиђа Ракић који подсећа да од свих чланица Европске уније, само Француска има своје нуклеарно наоружање. Са друге стране, сам НАТО, односно САД, имају атомско оружје на територији неколико држава чланица Уније, у првом реду Немачке. Наш саговорник каже како су се, наводно, Немачка и Америка договориле о стационирању нових америчких ракета на немачкој територији, као и да је већ стигло упозорење из Москве да такав потез никако не доприноси миру и безбеднсти у Европи.
Европска унија је заиста у страху да не изгуби свог најмоћнијег заштитиника, односно САД. Из тог разлога они сад покушавају да направе нешто на своју руку, међутим, ту је највећи проблем, као и до сада, недостатак новца. У једном тренутку би дошли у ситуацију да финансирају и НАТО и ту неку заједничку одбрамбену политику. Не знам заиста која држава Европске уније тренутно има на располагању толика средства да их на такав начин може трошити и улагати у безбедност европског континента, закључио је Ракић.
Погледајте и: