РУСИЈА

Руски научници произвели биогориво од сламе

Руски научници са Казанског државног пољопривредног универзитета развили су технологију за прављење биогорива од сламе, саопштила је прес служба универзитета за Спутњик.
Sputnik
„Истраживачи са Казанског државног пољопривредног универзитета и Казанског националног истраживачког технолошког универзитета постигли су значајне резултате у развоју економски исплативе и еколошки прихватљиве методе за производњу биоводоника – једног од најперспективнијих алтернативних извора енергије. Научници су предложили да се слама, широко доступан и јефтин пољопривредни отпад, користи као сировина за производњу биоводоника“, објашњава се у саопштењу.
Увођењем ове врсте горива у индустрију смањиће се зависност од фосилних горива и решити проблем рециклаже пољопривредног отпада, што ће смањити негативан утицај на животну средину.
На Универзитету су навели да је главни фактор који је научницима омогућио да се постигне ефикасност технологије оптимизација процеса предтретмана сламе. Како је објаснио виши предавач на Катедри за машине и опрему у агробизнису Казанског универзитета Илнур Гајфулин, од ефикасности обраде не зависи само потенцијал биљног отпада неопходног за производњу биогорива, већ и ниво негативног утицаја на природу.
„До данас не постоји универзална оптимална технологија за предтретман супстрата. Његов циљ је да створи такве услове животне средине у којима се потискују сојеви који троше водоник и стимулишу сојеви произвођачи. Међутим, неки потрошачи водоника могу преживети у супстратима након претходног третмана, а неки произвођачи водоника, напротив, могу бити инхибирани. Ово у великој мери зависи од састава хранљиве средине супстрата, присуства антинутријената у њему и метаболичких процеса који се јављају током ферментације“, истакао је Гајфулин.
У будућности, истраживачи планирају да повећају технологију и оптимизују процесе претходног третмана како би се побољшала исплативост производње биоводоника из биљног отпада.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Руски научници развили метод за лечење рака наночестицама оксида гвожђа
Погледајте и:
Коментар