НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Стиже двострука киша метеора од 29. до 31. јула

Како се Земљина орбита укршта са орбитом две комете овог месеца, они који воле да посматрају звезде имаће прилику да виде спектакуларне дупле метеорске кише.
Sputnik
Љубитељи звезда и астрономије уживаће наредних дана, јер следи двострука киша метеора. Ова ретка појава појавиће моћи ће да се посматра голим оком са Земље, али би свакако двоглед или телескоп добро дошли. Врхунац се очекује током следеће недеље.
Посматрање неба пуног комета је невероватна случајност. Како наводи Николас Московиц, астроном из опсерваторије Ловел у Аризони, кише метеора настају када Земљина орбита пресеца путању комете. Камени остаци које је оставила комета сагоревају док улази у Земљину атмосферу. Током двоструких метеорских киша овог месеца, Земља ће прећи орбите комете 96П/Мацхолз — што ће узроковати аквариде јужне делте који ће достићи врхунац од 29. јула до 30. јула — и комете 169П/НЕАТ који ће достићи врхунац 30. јула до 31. јула.
"Да две метеорске кише достижу врхунац у размаку од 24 сата једна од друге је мало необично", рекао је Московиц наводећи за Лајв сајенс да током године има више од 900 киша метеора. Али, према његовим речима, нису све ово „велике” кише метеора у којима више од 100 метеора букти небом сваког сата. Већина метеорских киша је мала, а астрономи тек почињу да проучавају и систематски мере ове кише захваљујући новоразвијеним инструментима.
Метеорске кише се јављају у редовним интервалима захваљујући њиховим предвидљивим орбитама око Сунца. Мала количина годишњих варијација у њиховом интензитету је одређена тиме када комете испуштају остатке и колико дуго крхотине лебде у свемиру. Предвиђање кише метеора има значајне импликације на безбедност свемирских летелица и људи који путују у свемир.
Да бисте овог пута уочили ову појаву морате да се добро загледате у небо.
„Стварно треба да дођете до мрачног места, даље од светла, саобраћаја, нека мобилни не буде близу вас и пустите очи да се привикну на мрак. Ово је начин да видите неке од тих бледих објеката у даљини на небу. Двострука киша метеора најбоље ће се видети на јужној хемисфери где ће радијант, или привидна тачка из које киша потиче, бити скоро изнад главе. Људи на северној хемисфери такође могу да виде кишу метеора ако постоји јасан поглед на јужни хоризонт", објаснио је Московиц додајући и да ће се обе метеорске кише наставити до средине августа.
Скоро све кише метеора достижу врхунац у раним јутарњим сатима између 2 и 4 сата ујутру, тако да ако желите да ухватите било коју од ових које ће нас задесити наредних дана, ваше највеће шансе да видите метеоре су да дођете до мрачног места и то после поноћи.
Погледајте и:
Коментар