СРБИЈА

Вучевић: Неће бити никаквих непланских отварања рудника у Србији

Председник Владе Милош Вучевић изјавио је данас након обиласка манастира Жича да неће бити никаквих непланских отварања рудника у Србији и објаснио да је то што нека компанија добије истраживачко право годинама удаљено од експлоатације и евентуалног отварања рудника.
Sputnik
"Неће бити никаквог непланског отварања рудника, нити ће ико дозволити да се угрожава здравље грађана, нити ће се дозволити угрожавање животне средине. О томе ће водити рачуна државни органи, држава, а јавност ће пратити", рекао је Вучевић одговарајући на питање новинара какве рударске истражне радње су планиране у околини Краљева и да ли ће и ту бити отворен рудник.
Додао је да је од 2003. до данас издато више десетина решења о истраживању руда у различитим деловима Србије, а да је у истом периоду отворен само један рудник у Србији, Чукару Пеки у Бору.
"Нећу да будем део амбијента који представља рударство као неко копање и уништавање државе, ја мислим да је рударство снажан део економије Србије", рекао је премијер и подсетио да је још у средњовековној Србији рударство било важна привредна грана.
Поновио је да за оваква најосетљивија питања држава жели да омогући расправу кроз скупштинска тела, а не искључује ни референдум.
"Нико не доноси одлуку сам за себе и нико не ради против своје државе. Не знам колико пута да поновим, исти ваздух дишем као и сви остали грађани, сви дишемо, исту воду пијемо. Мајка и деца ми живе у овој држави... А ко је луд да уништава сопствену државу?", упитао је премијер.
Он је поновио да је за последњу 21 годину отворен само један нови у Србији, Чукару Пеки.
" А сад нам неко прича ће да се отворе десетине, стотине рудника практично преко ноћи. Па то све да неко хоће, а неће, није могуће. Све да неко и хоће, није могуће да се уради", навео је Вучевић.
Премијер је рекао, уколико буде референдума о питањима као што је пројекат "Јадар", да он неће имати проблем да позове грађане да, како је истакао, Србија одабере развој и коришћење својих природних ресурса.
На питање новинара зашто је Влада променила уредбу о намени виле у којој је живела Јованка Броз и да ли је то урађено због председнице скупштине Ане Брнабић, како би се она уселила, Вучевић је одговорио да је урађено нешто што он сматра да је одавно требало бити урађено и додао је да није урађено ништа против закона.
"Председник Народне скупштине, као по Уставу број два, хијерархијски гледано, има право на коришћење одређених објеката", рекао је премијер и указао да треба водити рачуна о безбедности људи који су на тако високим позицијама, преноси Танјуг.
Погледајте и:
Коментар