СВЕТ

Зашто се Немачка плаши Доналда Трампа?

Трамп има једну сасвим другачију визију за НАТО, ЕУ и одговорност водећих земаља из тих организација по питању безбедности Европе. Он не жели да на неки евентуални сукоб на простору Европе троши превелике финансијске или људске ресурсе. Због овога се ЕУ, па и Немачка боје и зато је немачко Министарство спољних послова формирало кризну групу.
Sputnik
Овако генерал-мајор у пензији и директор Евроазијског безбедносног форума Митар Ковач тумачи то што су немачке дипломате одлучиле да формирају кризну групу у случају да председнички кандидат Доналд Трамп победи на изборима у Америци.
Тренутно су главне дискусије у оквиру групе усмерене на одлуку америчког председника Џозефа Бајдена да одустане од реизбора, а могућност победе Трампа изазива „дубоку забринутост“ у Берлину, објавио је „Фајненшел тајмс“ позивајући се на представнике немачког Министарства спољних послова.
Европска унија се, поготово у току украјинске кризе, показала као неспособна да утиче на било које питање од стратешког карактера за будућност Европе. У крајњој линији и сама та криза, њен настанак и развој говоре у прилог томе да је то тачно. Након почетка украјинске кризе долази до изражаја и процес непосредне зависности Немачке од Америке. Ниједну одлуку Немачка није донела суверено, а да се тиче Европе, Европске уније или понашања у украјинској кризи, рекао је Ковач за Спутњик.
Он истиче да је Немачка и у безбедносном и у политичком смислу доведена у позицију да слепо слуша Америку и подсећа да од краја Другог светског рата Америка у Немачкој утиче на све крупне стратешке одлуке, па и на понашање Немачке у међународним односима. Другим речима, Немачка је задужена да слепо прати спољну политику САД.
Немачка застава на згради Бундестага

Шта је НАТО без Америке?

Ковач подсећа да истраживање јавног мњења даје велику предност Трампу када је реч о америчким председничким изборима и да се Немачка боји управо тога, односно питања шта ће да раде ако им Трампова администрација „пребаци“ аутономност и одговорност која уз њу иде. НАТО је, каже он, одавно потврђен као бескорисна организација у којој нико, па ни Немачка, не може имати заштитника.
Бајден и Демократска странка имају осећај да постоји потреба за постојањем НАТО, што није случај са Трампом и он види да је то у доброј мери превазиђена организација за коју Америка непотребно троши велике ресурсе, закључио је Ковач за Спутњик.
Доналд Трамп из времена свог првог председничког мандата. Он је у више наврата истакао да Америак нема потребу ни разлог да настави са финансирањем НАТО и да је крајње време да се разиђу.

Сами се сналазите

Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић каже за Спутњик да избори америчког председника и те како утичу не само на западни, већ и на читав свет. Радичевић објашњава да статус кво одговара Немачкој јер постоји озбиљна забринутост да би доласком Трампа нестале безбедносне гаранције које Европа има кроз НАТО, као и обећање да ће америчким нуклеарним кишобраном Европа такође бити брањена у случају да је неко нападне.
Трамп је пре неколико месеци изјавио да би оставио на цедилу европске савезнике. Тада се по први пут у Европи, па и у Немачкој, почело разматрати питање да ли је време да и Европа добије своје нуклеарне снаге. У тренутним околностима у Европској унији, а будући да је Британија из ње изашла, једина нуклеарна сила је Француска. Сада се поставља питање и колика је њихова реална моћ, односно да ли је довољна за одбрану Европе, закључио је Радичевић за Спутњик.
Погледајте и:
Коментар