Број истражних пољана на којима се, наглашавају из министарства, истражују мермер, гипс, техничко грађевински камен, у овим локалним самоуправама је чак десет пута мањи од броја које погрешно наводе поједини такозвани активисти који су заказали протесте против ископавања литијума у овим општинама, истиче у саопштењу Министарство.
На територији Аранђеловца и Тополе истражују се минералне сировине као што су мермер и мермерисан кречњак, који се користе пре свега као техничко или архитектонско грађевински камен, затим керамичка глина, гранитмонцонит, гипс и анхидрид, док на територији Раче и Крагујевца нема активних истражних поља.
Министарство наглашава да је из свега наведеног јасно да у овим општинама нема места полемици о могућем истраживању и експлоатацији литијума и да се на овај начин пре свега води једна политичка кампања.
Указује се да је оно што је веома опасно јесте да се у исто време наноси штета рударству и рударској струци и на њима заснованим индустријским гранама.
Рударство је базна грана која обезбеђује сировине на којима се заснива грађевинска индустрија, металска индустрија, хемијска и фармацеутска индустрија, док се захваљујући геолошким истраживањима проналазе, између осталог, изворишта воде без које нема живота на земљи.
Министарство наглашава да без песка и шљунка нема грађевинарства, а без тога ни кућа, станова, путева, болница, школа, као и да се минерали користе и за прављење преко потребних лекова.
"Нажалост, овакво изношење неистина, и погрешно тумачење података од стране оних који се наводно противе једном пројекту, а пре свега воде политичку борбу, иде у правцу компомитовања рударске и геолошке струке у Србији, наносећи српској привреди вишеструку штету, а ни на који начин не доприноси аргументованој дебати о пројекту „Јадар" у којој су пре свега позвани стручњаци да учествују, а не такозвани активисти или опозициони политичари", наглашава се у саопштењу Министарства рударства и енергетике, преноси Танјуг.
Погледајте и: