Из Центра указују да је ове године свака друга идентификована жртва дете и додају да су прошле године имали преко 60 процената жртава који су биле малолетне, као и да је њихов узраст све мањи.
Поручују да је важно да се обрати пажња на децу која су углавном експлоатисана кроз сексуалну принуду, на просјачење, као кроз принуду на вршење кривичних дела.
Усвојен је нови програм борбе против трговине људима, акциони план, а у наредном периоду се очекује и усвајање новог закона.
Према првом извештају Националног известиоца у области трговине људима, у Србији је током прошле године формално идентификовано 66 жртава трговине људима, од чега је 57 жртава експлоатисано на територији Србије.
Са обзиром да Центар за заштиту трговине људима годинама води званично статистику приметили су да постоји пораст у последњих неколико година те је 2021. идентификовано 46 жртава, 2022. године 62 жртве, 2023. године 66, а ове године за првих шест месеци 37 жртава.
Подаци Центра о формално индентификованим жртвама такође су алармантни, имајући у виду да 62 одсто идентификованих жртава чине деца, од чега је 44 процената деце експлоатисано док је похађало школу, а њих 15 није похађало обавезно основно образовање у периоду експлоатације.
Током 2023. Центар за заштиту жртава трговине људима примио је укупно 168 пријава, а за 137 случајева покренут је поступак идентификације.
Жртве су и вишеструко експлоатисане, вршена је принуда на брак и на вршење кривичних дела. Велика већина жртава су особе без непокретности, без запослења и било каквих редовних прихода, најчешће са стеченим основним образовањем.
У току прошле године, услугу Прихватилишта за жртве трговине људима користило је укупно 14 корисница и то је највећи број корисница од оснивања Прихватилишта.
У извештајном периоду, у подршку за 32 жртве трговине људима укључена су релевантна удружења, уз пристанак жртава.
Удружења су пружала подршку кроз обезбеђивање материјалне подршке, преводиоца, правне помоћи, психотерапијске помоћи, смештаја, подршке за укључивање на тржиште рада.
Погледајте и: