Ово каже за Спутњик политиколог Александар Павић поводом поруке Пољске да би Мађарска због својих ставова требало да иступи из ЕУ и НАТО, док истовремено Израел позива на искључење Турске из западне војне алијансе.
Док год је Америка била практично неупитни једнополарни хегемон, сви други су били у строју и нико није смео да јој се супротстави, тако да је дошло до тога да земље унутар западног блока практично игноришу или газе сопствене интересе, додаје Павић.
Велико урушавање ауторитета Вашингтона
„Међутим, како слаби ауторитет Вашингтона, поготово због тога како се рат у Украјини одвија врло неповољно по њих, а исто толико и саме сцене човека који још формално влада Америком, односно седи у Белој кући – Бајдена, све то је допринело великом урушавању ауторитета. Значи, не само што им се урушава тврда моћ растом Кине, Русије и БРИКС уопште, него и мека моћ, а она је оличена највише у председнику САД. И наравно, онда ће остале државе гледати да спасавају што се спасити може, да се више занимају за сопствене интересе и да буду све одлучније и са све више самопоуздања истичу сопствене интересе.“
И НАТО и ЕУ су пуни противуречности јер су им чланице ипак и пре свега националне државе које имају своје старе интересе, а неке од њих и непромењиве и ти ће интереси долазити до изражаја све више како буде слабио утицај Вашингтона, сматра Павић.
Теже ће се „пеглати“ сукоби унутар Запада
До сада су се слични сукоби унутар западног блока „пеглали“ наводним враћањем на претходно јединство, међутим данас је очигледно да ће морати да буде све више „пеглања“ унутар колективног Запада, додаје Павић.
„Мало, мало па избије нека нова криза, а поготово земље као што су Мађарска и Турска све више истичу сопствене интересе који више не могу да се игноришу. Сад им се придружују и неке друге земље које све гласније говоре и тешко да ће се 'пеглати' овакве кризе у будућности. Ако избије озбиљан рат, ако Израел изврши инвазију на Либан, тешко да ће моћи да се 'испеглају' односи са Турском. Као и ако се настави инсистирање Украјине да сече 'доток' сирове нафте Мађарској, нема шансе да ће Мађарска одустати од тог става, а сада има подршку барем Словачке. Једноставно, све је мање прилике да се ствари 'прешминкају', 'испеглају', да се направи неки привидни мир и овога ће сигурно бити све више“, закључио је Павић.
Пољска и Израел: Избаците Мађарску и Турску
Јединство колективног Запада ушло је у озбиљну кризу захтевима Израела и Пољске да се Турска и Мађарска искључе из блока. Тако је израелски министар спољних послова Израел Кац позвао НАТО да избаци Турску из те организације.
„У светлу претњи председника Турске Ердогана да ће извршити инвазију на Израел и његову опасну реторику, министар спољних послова Израел Кац дао је инструкције дипломатама да се хитно ангажују са свим чланицама НАТО-а, позивајући на осуду Турске и захтевајући њено избацивање из регионалног савеза“, саопштило је израелско Министарство спољних послова.
Заменик министра спољних послова Пољске Владислав Теофил Бартошевски изразио је сумњу у неопходност чланства Мађарске у ЕУ и НАТО, након изјаве мађарског премијера Виктора Орбана да Варшава води лицемерну политику према Москви.
Бартошевски је рекао да не разуме зашто Мађарска жели да остане чланица организација које јој се толико не допадају и запитао зашто Орбан не направи унију са Русијом.
Погледајте и: