НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Британска студија: Оболелима од короне на болничком лечењу смањен коефицијент интелигенције

Особе које су морале да прођу кроз болничко лечење због ковида доживеле су дуготрајна оштећења мозга еквивалентна смањењу коефицијента интелигенције за 10 бодова, открили су научници.
Sputnik
Истраживачи са универзитета Оксфорд и Лестер провели су когнитивне и психијатријске тестове на 475 особа примљених у болницу током пандемије.
Открили су да су чак и две или три године након ковида учесници студије постизали ниже резултате на тестовима који мере пажњу и памћење у поређењу с очекиваним нивоом за њихову добну и социодемографску групу, пренели су британски медији.
Просечни дефицит био је еквивалентан смањењу IQ-а за 10 бодова.
Једна од пет особа такође, пријавила је тешку депресију, док је четвртина рекла да има проблема с умором и памћењем, с симптомима који су се погоршавали временом.
Главни аутор студије Максим Таке с Одсека за психијатрију на Оксфорду рекао је да су лекари знали да постоји већи ризик од депресије и когнитивних проблема, али и да "нису знали да ли су симптоми присутни након једне године."
"Доста нас је изненадило да су симптоми постајали гори, две до три године касније. Ови резултати помажу нам да разумемо терет симптома мозга које људи доживљавају годинама након хоспитализације због ковида, ко је највише у опасности и њихов утицај на способност рада", поручио је он.
Током врхунца пандемије, више од 38.000 људи било је хоспитализовано у Великој Британији због ковида, с више од 1,1 милион пријема од марта 2020. до маја 2023.
Најтеже болесни од ковида имали су најгоре дугорочне симптоме, с 75 посто њих који су патили од депресије.
Резултати такође показују да је више од четвртине учесника студије било присиљено да промени посао од када су били у болници због ковида, наводећи лоше здравље као разлог, преноси Танјуг.
Погледајте и:
Коментар