РЕГИОН

То је тај дан: Спрема ли се историјски преокрет у односима Србије и Северне Македоније

Добри односи Србије и Северне Македоније огледаће се и у сусрету државних делегација у петак манастиру Свети Прохор Пичињски, када ће се председници двеју земаља састати. Положај Срба у Северној Македонији убудуће ће бити још бољи, а томе сведочи и чињеница да Срби у новој македонској Влади имају једно министарство и заменика председника Владе.
Sputnik
Другог августа македонски национални празник Илиндан обележава се на два места, у македонском граду Крушеву, због историјског значаја за устанак, и у манастиру на југу Србије, Светом Прохору Пчињском.
У оквиру церемоније обележавања, односно посете македонске председнице Гордане Сиљановске Давкове манастиру Свети Прохор Пчињски, тамо ће доћи и делегација из Владе Србије, на челу са председником Александром Вучићем.
Оно што већ дуго преовладава као српски политички приступ према Северној Македонији јесте одраз онога што ће се догодити другог августа у манастиру Прохор Пчињски. Када пуно уважавате свог суседа, као што то Србија ради, када немате никакав проблем или отворено питање са њим, нормално је да ћете на суседов највећи празник направити сусрет са македонском председницом која ће доћи у манастир Прохор Пчињски да на симболичан начин обележи дан када је у манастиру одржано друго заседање АСНОМ-а, односно Антифашистичког собрања народног ослобођења Македоније, рекао је за Спутњик Иван Стоилковић.
Председник Демократске партије Срба у парламенту Северне Македоније Иван Стоилковић од недавно је и потпредседник Владе Северне Македоније, као и министар за односе међу заједницама Владе Северне Македоније.
Стоилковић ће као потпредседник Владе Северне Македоније и министар за односе међу заједницама Владе Северне Македоније и председник Демократске партије Срба у Македонији такође присуствовати сусрету двеју делегација.
Он каже да је све оно што се догађало у протеклом периоду између Србије и Северне Македоније отворило нове перспективе добрих односа, а да те перспективе у будућности остају и даље отворене, те да се сусрет од другог августа очекује у духу пријатељства. Ипак, додаје он, очекује се и то да Северна Македонија надаље буде у политичком смислу отворенија према Србији, с обзиром на то да постоји дугогодишња антисрпска политика македонске државе према било ком за Србију релевантном питању. Ово се догађа упркос томе што Србија све време показује позитиван приступ према Македонији.

Положај Срба у Македонији

Стоилковић каже да ће се положај Срба у Северној Македонији поправљати сходно положају у међудржавним односима, али и новом приступу македонске Владе. Оно што Србе и Македонце свакако зближава, је сличан положај унутар саме државе.
Положај српског народа у Северној Македонији се не разликује пуно од положаја македонског народа, с обзиром на то да се дели иста судбина. Та судбина није нимало сјајна када узмемо у обзир све оно шта се догодило у протеклом периоду, пре свега везано за приступ међународној заједници, а онда и за приступ неких ствари када је у питању политика македонске државе генерално према Србији.
Албанци на протесту у Скопљу.
Он верује да ће се ствари свакако мењати на боље јер Срби по први пут, после много година, заузимају високе положаје у македонској Влади. Поред члана Владе који води једно министарство, сада је и заменик председника Владе Северне Македоније Србин.
Промена политике се огледа и у томе. На неки начин су сада отворена врата за учешће Срба у политичком животу Македоније на највиши начин, односно кроз одлучивање о судбини свих грађана Северне Македоније. То јесте један велики искорак у правцу побољшања положаја Српског народа у Македонији, закључио је Стоилковић.
Погледајте и:
Коментар