Постоји неколико разлога зашто се то дешава. Неки су социолошке, а неки психолошке природе. Ту је, наравно, и фактор естетике.
Показивање статуса
То што богати не желе да сакрију унутрашњост свог дома и не либе се да покажу луксузни ентеријер, уметничка дела или панорамски поглед, јесте један од начина да покажу свој успех и животни стил.
На себи својствен начин транспарентно комуницирају са спољним светом и шаљу сигнал да немају шта да крију и да се осећају сигурно у свом окружењу.
Сигурност
С тим у вези, богатство им омогућава да имају висок ниво безбедности па им прозори без застора не угрожавају приватност. Домови богатих људи су најчешће опремљени најмодернијим сигурносним системима и одвојени високим оградама тако да не морају да брину о знатижељним погледима пролазника.
Такође, не треба заборавити да су богати људи и њихове некретнине често лоцирани у издвојеним деловима града, где је приступ јавности можда и ограничен.
Естетска привлачност
Један од разлога је и естетика. Они граде куће које су најчешће савремена архитектонска и уметничка дела.
Прозори заузимају велике површине, могу бити од пода до плафона и пружају савршене погледе на пејзаже или градски хоризонт. Завесе би ту само сметале.
Веза са природом
На то се надовезује и жеља да буду повезани с природом. Њихове куће су често и смештене у природним окружењима – планине, плаже или шуме.
Зато им велики прозори, без било какве баријере у виду застора, омогућавају да уживају у природни, стварајући осећај хармоније између унутрашњег и спољашњег простора.
Психологија
Све претходно наведено пружа увид у психолошки аспект, а то је жеља да покажу отвореност и слободу. Богати имају финансијску стабилност и сигурност и немају потребу да се скривају или затварају од света.
Отворени прозори су њихов став према животу – отвореност за нова искуства и спремност да се суоче са светом без препрека, пише портал „Форбс“.
Погледајте и: