СРБИЈА

Дачић: Забележен велики пад илегалних миграција на западно-балканској рути

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић састао се са савезним министром унутрашњих послова Аустрије Герхардом Карнером и том приликом изјавио да је резултат свих заједничких активности српске и аустријске полиције на границама Србије велики пад илегалних миграција, нарочито на западно- балканској рути.
Sputnik
"По подацима Фронтекса, највећи пад илегалних миграција је на нашој, западно балканској рути - 72 одсто у првих шест месеци, у односу на исти период прошле године", рекао је Дачић.
Он је навео да је у првих шест месеци прошле године евидентирано 54.014 лица која су незаконито прешла српску границу, док је у истом периоду ове године евидентирано 10.389 незаконитх прелазака.
Дачић је оценио да су МУП Србије и полиција одувек имали добру сарадњу са органима за спровођење закона у Аустрији, у борби против организованог криминала, трговине наркотицима, тероризма и илегалних миграција.
Подсетио је да Србија тренутно спроводи трилатералну иницијативу са Аустријом и Мађарском, за управљање границама, као и да је недавно потписао споразум са Фронтексом.

"Нама је циљ да нам све заинтересоване стране помогну и у логистичком смислу, и у смислу технике, обуке људи и у финансијском смислу, да можемо да обавимо свој посао на најбољи могући начин", рекао је Дачић.

Навео је да је основу трилатералног споразума на српској граници са Северном Македонијом распоређено по 20 полицијских службеника Мађарске и Аустрије, који помажу у контроли границе.
Подсетио је да се већ сусрео са Карнером у Аустрији на Салцбуршком форуму, као и да су се министарства унутрашњих послова две државе договорили да сваке године одрже два билатерална састанака, по један у Србији и Аустрији.
Када је реч о пореклу миграната који су покушали илегално да пређу српску границу, Дачић је навео да су најзаступљенијих пет држава Сирија са 37 одсто, Авганистан са 24 одсто, Турска са 8 одсто, Мароко са 7 одсто, као и Пакистан са 3 одсто илегалних миграната.
"Највећи број миграната у овој години је ушао из (правца) Бугарске, 46,84 одсто и Северне Македоније 38,18 одсто", рекао је Дачић и додао да ће Србија наставити и у наредном периоду активности у борби против илегалних миграција, као и да ће радити на усаглашавању визног режима са визним режимом ЕУ.
Дачић је навео да Србија жели што бољу сарадњу са Аустријом у борби против међународног организованог криминала, у оквиру који спада и сарадња у борби против трговине наркотицима.
"Размењујемо годишње 2.500 информација преко Интерпола и 700 информација посредством Европола, као и директне информације које се спроводе преко официра за везу. То је нешто на чему ћемо наставити да радимо и у наредном периоду", рекао је Дачић.
Подсетио да је Србија покренула иницијативу Интерполу за успостављање регионалног бироа те организације у Србији, у чему је добила подршку Аустрије.
Карнер је изјавио да је један од циљева његове посете Србији обилазак полицијских службеника, који су на граници са Северном Македонијом, од који ће део данас да заврши ангажовање, јер долази до смене контигента.
Истакао је и да је посебан утисак на њега оставила изузетна сарадња припадника српске граничне полиције са аустријским службеницима, што је и главни предуслов за борбу против илегалне миграције.
"Овим ангажовањем смо успели да постигнемо да је изузетно смањен притисак у Аустрији, у правцу Мађарске. У првих седам месеци прошле године забележено је 23.000 илегалних прелазака, док је ове године у првих седам месеци забележено само 470", рекао је Карнер.
Као други разлог своје посете Србији навео је веома добру трилатералну сарадњу Србије, Аустрије и Мађарске, која је, према његовим речима, довела до успеха.
"Резултат ове трилатералне сарадње је измењен визни режим. Током претходне године, имали смо 33.000 захтева за добијање азила из Индије и Туниса, а услед усклађивања и измене визног режима, сада је таква ситуација да скоро да нема захтева за добијање азила од људи из ових земаља", рекао је Карнер.
Подсетио је да су на српској граници са Северном Македонијом и Бугарском ангажовани и дронови и возила са термовизијским камерама, у подршци полицијским службеницима на граници.
Карнер је рекао да је аустријска делегација са српском разговарала и о борби против организованог криминала, као и о изазовима борбе против трговине и кријумчарења људи, као и трговине наркотицима.
Погледајте и:
Коментар