ЕКОНОМИЈА

НБС: Ближи смо историјском успеху, агенција Фич повећала изгледе Србије

Рејтинг агенција Фич, у свом најновијем извештају за Србију, повећала је изгледе за добијање рејтинга инвестиционог ранга са стабилних на позитивне, уз задржавање рејтинга на нивоу ББ+, саопштила је Народна банка Србије. Како се истиче, тиме се Србија нашла на пола корака од историјског успеха – добијања инвестиционог ранга кредитног рејтинга.
Sputnik
Ова оцена Фича долази након што је у априлу ове године рејтинг агенција Standard & Poor’s повећала изгледе Србије за повећање кредитног рејтинга.
Тиме се Србија, према оцени две од три најутицајније светске рејтинг агенције, нашла на пола корака од историјског успеха - добијања инвестиционог ранга кредитног рејтинга, што ће Србију и са становишта агенција за кредитни рејтинг сврстати у групу земаља с високом извесношћу улагања, а што тржишни учесници већ годинама препознају.
Одлука о побољшању изгледа за повећање кредитног рејтинга Србије донета је, према наводима рејтинг агенције, на основу отпорности коју је домаћа економија показала у турбулентном периоду претходних година, током којих је очувана снажна екстерна позиција и опадајућа путања јавног дуга, уз инвестициони циклус који би требало да подржи убрзање привредног раста у кратком и средњем року.
„Посебно сам поносна на чињеницу коју наводи агенција Фич да се захваљујући снажном привредном расту и стабилности девизног курса очекује да у периоду од 2018. до 2026. године готово удвостручимо вредност бруто домаћег производа по глави становника, што је јасан показатељ повећања животног стандарда грађана и циљ коме тежимо сви ми носиоци економске политике”, навела је гувернер Јоргованка Табаковић.
Овакву одлуку агенција Фич образлаже истичући очекивано убрзање привредног раста у текућој години и наредним годинама, уз допринос и приватних и јавних инвестиција том расту, инфлацију која се вратила у границе циља Народне банке Србије и њен очекивани даљи пад, што ће омогућити додатно ублажавање монетарне политике, наставак јачања екстерне позиције као резултат прилива по основу страних директних инвестиција, као и наставак опадајуће путање учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу, упркос већим капиталним издацима државе, као и очувано здравље банака и финансијску стабилност, уз смањење учешћа проблематичних кредита у укупним кредитима и кредитну активност која се опоравља.
Агенција Фич наводи да су изгледи за привредни раст снажни и да су подржани инвестиционим циклусом у чијој су основи бројни пројекти повезани с програмом „Скок у будућност – Србија Експо 2027”, саопштила је НБС.
У текућој години агенција очекује раст бруто домаћег производа од 3,8%, а у средњем року убрзање тог раста изнад тренда који је оцењен на нивоу од 4%, као резултат високих инвестиција.
Подстицај убрзању привредног раста очекује се и од приватне потрошње, на коју ће наставити позитивно да се одражава снажно тржиште рада.

Успоравање инфлације

У извештају се истиче и да се инфлација у мају вратила у границе циља од 3 ± 1,5%, а да је у јуну додатно успорила на 3,8%, као резултат пооштрених монетарних услова, нижих цена хране и увозне инфлације и високе базе код цена енергената.
У наредном периоду се очекује наставак успоравања инфлације с пројектованог просечног нивоа у овој години од 4,4% на 3,6% у 2025. и 3,2% у 2026. години.
Констатује се да је то конзистентно с почетком постепеног смањења референтне каматне стопе за укупно 50 базних поена у јуну и јулу ове године, а које је, захваљујући ефикасним деловању монетарне трансмисије, почело да се прелива и на тржиште новца и кредита.
Када је реч о екстерној позицији Србије, агенција истиче наставак њеног јачања као резултат више него пуне покривености дефицита текућег рачуна платног биланса нето приливом страних директних инвестиција.
И поред очекиваног убрзања инвестиционог циклуса, а тиме и увоза, агенција оцењује да ће дефицит текућег рачуна платног биланса и даље бити у потпуности покривен нето приливом по основу страних директних, као и портфолио инвестиција, што ће обезбедити и повећање девизних резерви, које су, како наводе, од почетка године знатно повећане, у великој мери захваљујући интервенцијама Народне банке Србије куповином девиза.

Здрав и стабилан финансијски сектор

Што се тиче фискалних кретања, агенција позитивно оцењује наставак опадајуће путање учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу, упркос нешто вишем дефициту буџета, чија је ревизија резултат повећања капиталних инвестиција.
У извештају се наводи и да је финансијски сектор остао здрав и стабилан, високо капитализован, ликвидан и профитабилан, уз очување учешћа проблематичних потраживања у укупним на нивоу од око 3%, и да може да подржи кредитну активност која се опоравља као резултат веће тражње и ублажених кредитних стандарда.
Када је реч о факторима који би могли да допринесу повећању кредитног рејтинга у наредном периоду агенција Фич наводи наставак одрживог и снажног раста бруто домаћег производа, који би требало да обезбеди конвергенцију доходака ка земљама с вишим рејтингом.
Такође, повећању кредитног рејтинга на инвестициони ниво допринела би и снажнија фискална позиција, то јест нижи дефицит буџета и брже смањење јавног дуга.
Погледајте и:
Коментар