Уређај је једнократан. Дизајниран је тако да лекари уз помоћ џојстика и интернет везе могу да га „шетају“ по стомаку, како би дијагностификовали и лечили гастроинтестилни тракт пацијента.
Циљ компаније јесте да унапреди и поједностави медицинске процедуре у раном откривању болести стомака.
Како уређај функционише
Потребно је да пацијент тог дана прескочи оброк и да попије чашу воде пред преглед, а потом прогута пилулу. Након тога, даљинским управљањем пилула се креће по стомаку и преноси снимак унутрашњости стомака уживо. Видео се потом чува за каснију анализу уз помоћ вештачке интелигенције.
Иначе, робот поседује ЛЕД светла, којима осветљава унутрашњост стомака. Пренос уживо може да траје максимално пола сата, након чега се регуларно избацује из организма.
Робот се лако гута, а процедура прегледа је једноставнија него када је реч о коришћењу ендоскопа, уређаја који се користи у исте сврхе.
Преглед код куће
Преглед може да се обави и док је пацијент код куће. Осим тога, процедуре дијагностификовања које спроводи Пилбот са АИ технологијом могу веома рано да идентификују болести као што је рак желуца.
Извршни директор компаније Тори Смит је изјавио да трошкови материјала за уређај нису скупи и да износе само 35 долара.
Компанија очекује да ће америчка Агенција за храну и лекове одобрити Пилбота 2025. године, а комерцијално лансирање најављује се за 2026. годину, преноси „Форбс“.
Погледајте и: