МУЛТИМЕДИЈА

Драгуљ Русије: „Златне планине“ Алтаја /фото/

Златне планине Алтаја представљају природни комплекс на самој граници Сибира и Централне Азије, на месту где се сусрећу Русија, Монголија, Кина и Казахстан, али и њихова историја, култура и народи.
Sputnik
1 / 13

Пролаз Кату Јарик у Републици Алтај.

2 / 13

Мост на реци Чулишман са кога се туристима пружа чаробан поглед на долину ове реке.

3 / 13

Шатор на обали реке Чуја у Републици Алтај.

4 / 13

Кроз своју вишевековну историју овај руски драгуљ неколико пута био је "главна звезда" у свету - када је на његовој територији откривено историјско археолошко налазиште и када је доспео на списак светске баштине УНЕСКА.

5 / 13

Краве на станици у селу Уст-Кан у Републици Алтај.

6 / 13

Јединствени спој шумовитих, степских, планинских и субпланинских предела какви се ретко где срећу били су "улазница" Алтаја на списак светске баштине УНЕСКА.

7 / 13

Људи од давнина покушавају да одгонетну тајне Алтаја, називајући га и „местом силе“, „колевком света“ и „центром васионе“.

8 / 13

Златне планине Алтаја обједињен су назив за неколико Алтајских планина које се налазе у Руској Федерацији, а природни комплекс чине Алтајски државни природни резерват са зоном Телецког језера, Катунски биосферни резерват са планином Белуха и зараван на југу Алтаја - Укок.

9 / 13

Кутак за уметност у Улаганском округу Републике Алтај.

10 / 13

Скијалиште Манжерок на планинама Алтај ове зиме посетило је више од 200.000 људи. Стазе су дуге 30 километара, а у наредне две године планирано је да се дужина повећа до 80 километара, а затим и до 225 километара.

11 / 13

Планине, језера, шуме и пустиње Републике Алтај и Алтајског краја су спектакуларно одредиште, па интересовање туриста није изненађење, упркос удаљености овог краја од популарнијих градова Русије.

12 / 13

Божанствени предели кроз које тече река Чуј.

13 / 13

Верује се да име овог краја потиче од монголске речи „алтан“, што значи „Златне планине“.

Коментар