За сада није познато какве је функције Гобекли Тепе имао у античкој неолитској заједници. Највероватније су га подигли ловци-сакупљачи као прво стално светилиште на свету. Најновија открића указују на то да се, бар неко време, користио и за посматрање ноћног неба, пише „Сајенс Алерт“.
Шта представља колона лешинара?
У том смислу посебно је интересантна такозвана лешинарска колона на којој је у средини стилизованих шара угравиран лик птице. Претходно истраживање, које је водио хемијски инжењер Мартин Свитманд са Универзитета у Единбургу, показало је да би фигуре на стубу могле да представљају сазвежђа, а остале резбарије удар комете пре неких 13.000 година, односно догађај пре изградње овог споменика.
Поменути удар комете поклапа се са почетком мини леденог доба (млађи дријас), али и периодом када се становништво све више окреће пољопривреди; што је пак довело до неолитске револуције.
Древни календар
Свитман је отишао корак даље у анализи симбола који се налазе на комплексу. Он сматра да би ознаке на стубовима у облику латичног слова „В“могле представљати дане, а резбарије друге космичке догађаје.
Наиме, Свитман је пребројао и проучио све ознаке у облику слова „В“ и открио да ако представљају један дан, једна колона приказује годину са 365 дана, која се састоји од 12 лунарних месеци и 11 додатних дана који чине соларну годину.
Птица грабљивица на стубу лешинара има симбол „В“ око врата. Према Свитмановој анализи, птица би могла представљати сазвежђе повезано са летњим солстицијем, односно симбол „В“ на птици може представљати сам солстициј.
Друге фигуре стубова такође имају ознаку „В“ на врату, као и статуе и фигуре које се налазе на другим местима. Ови симболи, према Свитману, такође могу бити повезани с проласком и бележењем времена.
На мети критика археолога
Током претходних истраживања, Свитман је пронашао везе између животињских фигура на стубовима и прецесије Земље, односно промене оријентације Земљине осе ротације. Штавише, две колоне у Гобекли Тепеу могу да приказују годишњу кишу метеора Таурид, из које је можда дошла комета из млађег дријаса.
Треба напоменути да су археолози који су вршили теренска истраживања у Гобекли Тепеу оспорили Свитманово претходно истраживање и постоји могућност да се таква ситуација понови. Међутим, његове теорије привлаче пажњу и свакако подстичу даља истраживања.
„Изгледа да су становници Гобекли Тепеа пажљиво посматрали небо, што је и очекивано с обзиром да је њихов свет у једном тренутку похарала комета. Можда је овај догађај подстакао ловце сакупљаче да се због хладније климе окрену пољопривреди“,рекао је Свитман.
Погледајте и: