У писму се указује на животне и безбедносне изазове са којима се сусрећу Срби на КиМ, поготово женска популација - од јавне безбедности, до проблема са набавком лекова, робе и приступа новцу, са нагласком на неповерење у полицију и погоршано стање међуетничких односа, преноси ТВ Мост.
Милица Радовановић, једна од жена које су предале писмо рекла је да су писмо предале као грађанке и да не представљају ни једну организацију, институцију ни политичку партију.
„Након више месеци разговора са другим женама, али и последњих дешавања од скорашњих протеста, преко бројних хапшења и других ситуација пуних тензија, нас неколико је дошло на идеју да покушамо да сумирамо највеће бриге и страхове жена са севера Косова“, рекла је Радовановић.
Она је додала да је писмо команданту КФОР-а „најбољи одраз настојања да све те бриге ставе на парче папира“ и навела да је писмо у само једном дану подржало 415 жена из четири општине на северу КиМ.
„Од команданта КФОР-а тражимо одлучну реакцију и јасан сигнал да никакви политички интереси неће превагнути интересе грађана који су сада већински против отварања моста“, истакла је Радовановић.
Према њеним речима, у писму је наведен и низ других проблема са којима се жене на северу КиМ суочавају.
„Иако је ово иницијатива жена са севера Косова, желимо да скренемо пажњу и на чињеницу да се са већином ових проблема суочавају и наше сунароткиње које живе на југу Косова. Прва међу њима је Драгица Гашић чији стан је јуче каменован у Ђаковици“, указала је Радовановић.
Навела је да су потписнице писма докторке, медицинске раднице, инжењерке, домаћице, психолошкиње, педагошкиње, уметнице, новинарке, просветне раднице, универзитетске професорке, пензионерке, студенткиње…
Милена Стијовић, једна од потписница иницијативе, указала је на проблеме са којима се сусрећу и који им чине живот изузетно тешким, услед забране динара на КиМ коју је увела Приштина, недостатка лекова и робе.
Привремене институције у Приштини најавиле су отварање главног моста на Ибру, иако се томе против Срби на себеру КиМ истичући да то угрожава њихову безбедност.
ЕУ, ОЕБС, Кфор и САД такође се противе отварању моста и истичу да та тема мора да буде део дијалога Београда и Приштине уз посредство ЕУ.
Главни мост на Ибру дели Косовску Митровицу на јужни део града, где живе Албанци, и северни део, у којем 95 одсто становништва чине Срби.
Албанци су више пута преко тог моста покушавали да упадну у северни део града где живе Срби, због чега је долазило до сукоба, а мост непрекидно чувају италијански карабињери из састава Кфора.
Погледајте и: